Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 19548

Echium vulgare - hadinec obecný

Slovensky: Hadinec obyčajný
Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Dvouletá až vytrvalá bylina s dlouhým kůlovitým kořenem, který může dorůstat délky až 250 cm. V prvním roce hadinec vytváří listovou růžici a v druhém roce květenství. Lodyha je silná, přímá, červeně až fialově naběhlá, s hustými odstálými chlupy, a s délkou 30 až 100 cm, někdy 120 cm. Listy podlouhle kopinaté a chlupaté, přízemní řapíkaté, lodyžní menší, zúženou bází přisedlé. Květy nejprve červené nebo růžové, později modré, vzácně bílé - změna barvy květů je vyvolána změnou stupně kyselosti buněčné šťávy: V mladých květech je buněčná šťáva kyselá a ve starších je neutrální až alkalická, což vyvolává změnu barvy, přestože barvivo je stále stejné. Kvete v VI až IX.
České rodové jméno hadince bylo odvozeno z tvaru květů a z nich vyčnívajících tyčinek, které připomínají hadí jazyk.


STANOVIŠTĚ:

Příkopy, okraje cest, železniční náspy, rumiště, haldy průmyslových odpadů, pole, suché stráně, lomy. Roste na vysýchavých až čerstvě vlhkých , lehkých, štěrkopísčitých až hlinitojílovitých půdách.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin až do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách jen ojediněle nebo přechodně. Celkově roste v celé Evropě vyjma arktických oblastí a na západní Sibiři, zavlečen byl do Severní Ameriky.


LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje alkaloidy (cynoglossin, konsolicin, konsolidin aj.), cholin, allantoin a sliz.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba echii vulgaris).
V současnosti se hadince užívá téměř výhradně pouze zevně a to ve formě obkladů k léčbě křečových žil, ve formě koupelí při revmatismu, omývání odvarem se osvědčilo na některé kožní nemoci. Vzhledem k tomu, že přítomné alkaloidy působí mírně toxicky na játra, nedoporučuje se vnitřní užití drogy (dříve se aplikoval vnitřně zejména na peptické vředy, na zanícené sliznice trávícího nebo dýchacího ústrojí či při bronchitidě).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Petr napsal(a) dne 4.2.2014:
Připojuji se ke spokojeným uživatelům s touto rostlinou.
Nejsem už žádný mladík a touto rostlinou nás už naše babičky léčili proti průjmu a vždy to 100% zabralo do hodiny po požití. Dával jsem to svým dětem, dávám to při potížích svým vnoučatům a nikdy se nikomu nic nestalo a účinek takřka okamžitý.Naposled při průjmu vnoučka 3a 1/2
roku před 14 dny. Mírně přislazeno a dokonce mu to i chutnalo a chtěl ještě.Dospělí si to nesladíme. U nás se tomu říká \" psí ocas \" ( nevím proč ) a roste to všude po mezích, příkopech. Spousta. Napodzim natrhám,
pokrájím na 3cm velké řízky a nasuším.Vydrží pak i několik let aniž by ztratil na síle.
Vřele doporučuji, nevím proč to \"myslím Vladimír\" haní a doporučuje jiné byliny. To samé by mohli všichni spokojení říci o těch jeho bylinách.
Přeji všem pěkný den.


Ivana napsal(a) dne 9.12.2013:
Tak dlouho jsem hledala,jak se rostlika jmenuje a teď to vím. V naší rodině se jí říká zmijovec a sbírám ji už 40let. Vždy pomůže od průjmu líp než endiaron -vyzkoušeno i na synovi ve 2měsících,kdy mu hrozila nemocnice.

stana napsal(a) dne 24.3.2012:
Hadinec je výborná bylina proti průjmu, zabírá okamžitě. Vyzkoušeno několika generacemi na vlastní rodině. Působí okamžitě a nemusí být ani sušený. Jako dítě mě často rodiče řekli ať zaběhnu na mez , kde jsem věděla že roste, utrhnout tuto bylinku. Tatínek často trpěl kolitidami a vždy se problémy rychle klidnily.Jako u každé byliny platí pravidlo všeho s mírou: při potížích šálek , při přetrvávajících problémech, které opravdu hned klidní, s odstupem času ještě jeden. Pokud by problémy přetrvávaly je na místě návštěva lékaře!!!


Ladislav napsal(a) dne 19.1.2012:
Ano Hadinec je výborný proti prujmu a žaludečním potižím . Mám to vyskoušené na sobě . A už nás tím léčila babička je to lepší než endiaron. Když se pije není an nijak hořký,-- doporučuji

Milan napsal(a) dne 3.1.2012:
Muze se to pit kdyz mam prujem nebo ne,kzdy rika neco jineho.


Verca napsal(a) dne 1.6.2011:
Toto utery jsem si chtela utrhnout hadinec u silnice do herbare. A taktak na posledni chvili koukam, ze pod hadincem na mne cumi hneda zmije. Tak si rikam, zda to byla nahoda, ci je tento nazev tak krasne kvetiny odvozen od toho, ze by ji mely v oblibe hadi ?? :-)

Stanzelová napsal(a) dne 16.4.2011:
přidávám se k doporučení proti průjmu.Vyzkoušeno :)


Jindřich František napsal(a) dne 28.7.2010:
Hadinec

Odkud vzal hadinec své jméno,
když s hady nejsou přátelé
a nemají nic společného?
Protože květy zpeřené

tak podezřele vypadají,
jak hlava hada, který v ráji
sved k hříchu Evu nevinnou.

Tyčinky - jazyk rozeklaný
dodnes si vyplazuje z trávy,
jako by nebyl rostlinou...

("Slunko na herbáři")

Poutník napsal(a) dne 31.7.2009:
Hadinec roste skoro všude. Nejvíc na loukách.

j. Hrozo napsal(a) dne 17.10.2008:
Je velice dobrá bylinka proti průjmu. Máme vyzkoušeno a ověřeno po generace babiček, prababiček a známých kolem nás. Zaručeně pomůže když je opravdu ouvej. Nepotřebujete žádné Endiarony a podobné jedy. Po vypití jednoho hrníčku čaje jste zase fit! Doporučuji.