Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 24154

Trifolium incarnatum - jetel inkarnát (jetel růžák, jetel nachový)

Slovensky: Ďatelina purpurová

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Jednoletá, občas i dvouletá, 20 a 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo krátce vystoupavá, dlouze a měkce odstále chlupatá. Listy trojčetné, dolní dlouze a horní krátce řapíkaté, všechny hustě chlupaté, lístky okrouhlé až široce vejčité, přisedlé, palisty vejčité, tupé. Hlávky vejcovité až válcovité, až 4 cm dlouhé, jednotlivé, dlouze stopkaté. Květy přisedlé, více než 10 mm dlouhé, bez listenů, kalich 10žilný, hustě chlupatý, koruna jen nepatrně delší než kališní cípy, korunní lístky srostlé, červené až růžové. Kvete v V až VIII.
Jedná se o kulturní rostlinu, u nás rostoucí poddruh subsp. incarnatum je vypěstován z subsp. molineri.

STANOVIŠTĚ:

Okraje polí, luk, podél cest, na jedné lokalitě vydrží jen zřídka růst více let, neb špatně snáší podzimní mrazy a dlouhé sucho.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dříve dosti často pěstován, dnes však jen zřídka, občas přechodně zplaňuje, zejména v teplejších oblastech. Poddruh molineri je původní ve Středozemí a v západní Evropě (na sever po jih Anglie), druhotně roste téměř v celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších částí.

UŽITÍ:

U nás pěstován asi od 1. poloviny 19. století, oproti jeteli lučnímu však dává přibližně jen poloviční výnosy, je možné jej však pěstovat i na chudých půdách. Osvědčil se ale jako zelené hnojení např. do brambor či kukuřice.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

majda napsal(a) dne 2.6.2015:
Včera jsem jela okolo rudé záplavy květů a tak dnes hledám, jak se ta krásná rostlinka jmenuje. Kdo je z kladenského okresu nebo Praha-západ a chce se taky pokochat tou nádherou, pole je mezi Unhoští a Jenčí na tzv. dlouhé míli

Jarda napsal(a) dne 27.5.2014:
Celé pole jetele poblíž Havířova-Bludovic


Václav červinka napsal(a) dne 25.5.2013:
Tímto jetelem je oseto pole u Býčkovic okres Litoměřice (24.5.2013) Celkem velký lán působí pohledově úžasně. Vytváří tak kontrast velkým plochám osetých žlutou řepkou. Je to nádhera.

Marta napsal(a) dne 25.5.2012:
O téhle rostlině jsme ani nevěvěli, až donedávna, kdy nás zaujalo pole oseté červenými rostlinami, a dlouho jsme se dohadovali, cože to tam roste. Až nedávno jsme se rozhodli podívat zblízka- a je to jetel! Ale asi ne jen tak ledajaká, ta barva je opravdu nádherná, a na poli to vypadá dobře, je to takové barevné zpestření mezi zelenými loukami. :-)krása!
Našli jsme ji asi na dvou polích v okolí Frýdku Místku.


Jirka napsal(a) dne 22.5.2012:
Tak letos je mezi Pardubicemi a Opatovicemi. Opravdu je to nádhera !!!

Pihulka napsal(a) dne 20.5.2011:
Už druhým rokem jezdím kolem polí, které kvetou nádherně rudě. Letos už mi to nedalo a musela jsem zastavit a juknout se, co to tam kvete za nádheru. Nevěřila jsem vlastním očím, že je to jetel. Je to opravdu krásné :o)

Tomáš Ruzha napsal(a) dne 26.5.2009:
Poprvé jsem viděl takto oseté pole a nevěřil svým očím kdo se chce podívat ,tak dávám typ,nedaleko Prahy po silnici
110 mezi Kozmicemi a odbočkou na Mžížovice jsou osetá tři
pole .Foto jsem pořídil protože už takovou krásu neuvidím.
S pozdravem Tomáš


Vlaďka napsal(a) dne 17.5.2009:
Dneska jsem také poprvé viděla pole oseté tímto jetelem. Je to fakt nádhera. Pokud by někdo chtěl, ráda pošlu foto.

martin napsal(a) dne 20.5.2008:
Tak to je fakt zajímavý, vůbec jsem nevěděl, že tahle kytka existuje. Mohl by mi někdo prosím dát vědět, kdyby ji někde uviděl? Nejlépe v okolí Prahy. Rád bych si ji prohlédl v přírodě. :)