Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 12904

Lathyrus odoratus - hrachor vonný

Slovensky: Hrachor voňavý

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Jednoletá, 50 až 200 cm dlouhá bylina. Lodyha popínavá nebo poléhavá, hranatá, dvoukřídlá, chlupatá. Listy s 1 párem lístků zakončené úponkou, lístky krátce řapíčkaté, podlouhlé až vejčité, chlupaté. Květenství 1 až 5květé, květy silně vonné, v různých barevných odstínech (modré, růžové, fialové, bílé, téměř černé). Kvete v VI až VIII.

PŮVOD:

Původní v jižní Evropě (Itálie, Sicílie), přibližně od roku 1700 pěstován, v ČR vzácně a pouze přechodně zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

První zahradní odrůdy začaly vznikat ve druhé polovině 19. století, dnes se pěstuje velké množství hybridů lišících se nejen barvou květů, ale i jejich velikostí či velikostí rostliny, novější odrůdy mívají i květy zvlněné, pruhované či dvoubarevné (řada z těchto "novějších" odrůd však nevoní). Pěstuje se v zahradách či na balkónech jako popínavá letnička vhodná ke krytí plotů, zídek apod. Vyžaduje slunné a teplé stanoviště, půda by měla být středně těžká, výživná a vápnitá, nesnáší půdy těžké a zamokřené, v suchých a málo výživných půdách tvoří krátké stonky a malé květy, někdy může dojít i k opadu poupat. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště v březnu až květnu do hloubky asi 3 cm, pro ranější kvetení je možno rostliny předpěstovat v květináči (vysévá se 4 až 6 semen na květináč), po otužení se pak rostliny přesazují ven.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Bohumila napsal(a) dne 2.9.2012:
I já mám dvouletou vnučku a chodí na lusky hrachoru, vysvětlování ani plácání přes ručičku nepomáhá,ale děkuji za odpověĎ předchozímu stejnému dotazu, trochu mě to uklidnilo. Ještě že snad není jedovatý, sní tak jeden lusk, víc snad ne. Tyhle malé zlatíčka, jsoupěkné všetečky a musí se vtomto věku opravdu hlídat.


Jana Holečková napsal(a) dne 24.7.2008:
Chtěla bych vědět, zda semena nejsou po požití jedovatá vzhledem k podobnosti s lusky hrachu je možná záměna.děkujiJarin napsal(a) dne 1.7.2008:
Žádám,zda by mi někdo mohl poradit v jakém stádiu se mají u Hrachru vonného/Lathyrus odoratus/ trhat lusky se semeny na další sázení.Mám už žluté stonky nad půdou/asi 10cm/,ale zbyterk lodyhy je stále zelený a stále ještě všechny rostlinky kvetou.Lusky mají barvu zelenou a připomínají lusk Hrachu před dozráním.
Děkuji moc Jarda