Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13554

Echinops sphaerocephalus - bělotrn kulatohlavý

Syn.: Echinops multiflorus, Echinops cirsiifolius, Echinops viscosus
Slovensky: Ježibaba guľatohlavá

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, až 2 m vysoká bylina. Lodyha silná, tuhá, přímá. Listy peřenoklané, trnité, v obrysu kopinaté, žláznatě pýřité a štětinaté. Květenství ve tvaru kulovité hlávky 4 a 8 cm v průměru, květy bělavě šedé, rozkvétají odzdola nahoru. Kvete v VII až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, příkopy, stráně, podél cest, vinice, lomy, náspy, břehy, převážně na půdách výživných, mírně zásaditých, písčitých či hlinitých, stanoviště slunné a teplé.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jižní Evropě a v jižní Asii, v ČR pěstován a občas zplaňuje, zejména v teplých oblastech se v současnosti dále šíří.

LÉČITELSTVÍ:

Koncem léta se sbírá plně dozrálé semeno (Semen echinopsis).
Semeno obsahuje alkaloid echinopsin, dále mastné oleje, hořčiny a něco glykosidů. Echinopsin je látkou velmi podobnou strychninu, z čehož vyplývá i použití drogy.
Užívá se při svalové atrofii, periferní obrně, zánětech nervů či různých neuralgiích. V malých dávkách droga stimuluje činnost srdce, ve velkých dávkách však může vyvolat i jeho křeče.
Podává se ve formě tinktury z čerstvých drcených semen nebo v podobě roztoku nitrátu echinopsinu, který se aplikuje injekčně.

PĚSTOVÁNÍ:

Bělotrn vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Množí se dělením trsů na jaře či na podzim.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Míra napsal(a) dne 22.2.2015:
Jak získat ze semen tinkturu

Veronika napsal(a) dne 29.7.2011:
Jeden krásný plně kvetoucí bělotrn kulatohlavý jsem včera (28. 7. 2011) viděla v Plzni na břehu řeky Úslavy u cesty z Lobez na Doubravku ke sv. Jiří.
Píšu ale proto, že jsem v Lobzích u řeky (u mostu na Rokycanské) narazila ještě na něco podobného, ale odlišného a nemůžu to určit: má to ostnitá květenství jako bělotrn, kvete bíle (a rozkvétá nyní, první kvítky před pár dny, teď už kvete většina skupiny), trny na stonku, jenže listy má velké nevykrojené a neostnaté, obvejčité, na konci vytvářející mírnou špičku. Není to žádný druh ani máčky ani bělotrnu, které jsem na netu objevila, na nějaký bělotrn bych ale sázela asi nejvíc. Vypadá to velice dekorativně a je to zřejmě zplanělé, ale čile se to rozrůstá. Listy to mělo dobře od března, čekala jsem, jak to vykvete, nejdřív to udělalo ostnitá květenství a barvu květů jsem zjistila až nyní. Některé rostliny jsou přes metr vysoké. Nevíte, co by to mohlo být?


Zuzana Kovářová napsal(a) dne 10.5.2010:
Bělotrn mi byl doporučen na odstranění problémů s nočním pomočováním u dětí.Jenom mě při bližším zjišťování informací o této rostlině zarazilo to,že je také na podporu funkce srdce a při větším dávkování může srdci škodit.Zajímalo by mě zda má někdo s touto bylinou zkušenosti.


misoska napsal(a) dne 25.3.2009:
Hodí se skvěle k sušení, ale je třeba úbory sbírat ještě před vykvetením. Má krásnou modrou barvu.