Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 14598

Nerium oleander - oleandr obecný

Slovensky: Oleander obyčajný

Čeleď: Apocynaceae - toješťovité

 

POPIS:

Až 4 m vysoký keř. Listy kožovité, kopinaté, ve 3četných přeslenech. Květy ve vrcholičnatých latách, bílé, žluté, červené nebo růžové, někdy plnokvěté.

PŮVOD:

Středomoří a Přední Asie.

JEDY:

Oleandr je prudce jedovatý, v listech, stoncích a květech obsahuje glykosidy (např. oleandrin, neriin, neriantin) tonizující srdeční svalovinu a působící silně močopudně. Otrava se projevuje zvracením, závratěmi, arytmií, křečemi a horečkami, těžké otravy mohou končit i smrtí. U postiženého je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní), zajistit výplach žaludku a podat mu aktivní uhlí. Nezbytné je co nejdříve přivolat lékařskou pomoc. Šťáva z rostliny může vyvolat na pokožce záněty. Jedovatý je i med včel, které sbíraly nektar na oleandrových květech. Vůně květů může vyvolat u citlivých osob bolesti hlavy a závratě.

LÉČITELSTVÍ:

K lékařským účelům se sbírají listy v době květu. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o rostlinu prudce jedovatou, je jeho využití v lidovém léčitelství velmi rizikové. Droga upravuje srdeční činnost a užívá se proti kožním vyrážkám.

DALŠÍ UŽITÍ:

V minulosti se oleandrových listů užívalo jako jedu na krysy, potkany a myši.

PĚSTOVÁNÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Lenka napsal(a) dne 27.3.2009:
Na odkvetlém oleandru jsem objevila lusk, nechala jsem jej a nyní z něj vypadávají ochmýřená semena - dají se i takto vypěstovat nové rostliny? Jak?

Petra Kleinová napsal(a) dne 31.8.2008:
Mám prosbu ohledně oleandrů, během letošního léta mi na něm žloutnou listy,kvete hodně. Mohl by mi někdo poradit, jaká je příčina? Děkuji

Vulpes verus napsal(a) dne 13.7.2008:
Existuje digitalisové antidotum- přípravek Digibind (používaný v humání i veterinární medicíně). Jedná se o FAB fragmenty imunoglobulinů proti digitoxinu a digoxinu, který je účinný i proti výše zmíněným toxickým látkám oleandru.