Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 17322

Mandevilla sanderi - mandevila (dipladénie)

Syn.: Dipladenia sanderi

Slovensky: Dipladénia
Čeleď: Apocynaceae - toješťovité

 

POPIS:

Popínavá rostlina, která bohatě a dlouho kvete. Růžové květy se žlutým ústím se objevují již na mladých rostlinkách, lesklé listy jsou ozdobné po celý rok. Pěstuje se buď jako rostlina popínavá, kdy dorůstá délky 3 i více metrů, nebo jako keřík (v tomto případě se musí každý rok po odkvětu seříznout).


PŮVOD:

Tropická část amerického kontinentu.

PĚSTOVÁNÍ:

JEDY:

Dipladenia roní bílé mléko, které je jedovaté.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hanka napsal(a) dne 19.8.2013:
mám tyto květiny dvě. jednu červenou a růžovou duhromady a jednu bílou.Mám je už asi 5 let,v zimě v ložnici tak 15 stupňů.A v létě je na terase na plném slunci a kvete úžasně.V jednom zahradnictví jsem videla oranžovo žlutou. Je to v Opočně,až se tam dostanu,tak ji musím mít je nádherná.

Věra napsal(a) dne 19.10.2012:
pořídila jsem si také Dipladenii, ale teď mám starost jak ji mám přezimovat, bydlím v paneláku, kde mi při pořízení žloutla a shazovala listy i květy, šoupla jsem ji tedy ven a ožila jen částečně. Domu jsem si dlouho nepořizovala kvitka, právě proto, že doma se jim nedaří, ale teď jsem neodolala. Můžu ponechat Dipladenii na balkoně, kde panují v zimě holomrazy? Přikryji ji chvojím, netkanou textílií a já nevím co ještě, květináč obalím polystyrénem a ještě hadrou. Pomůže to? Co mám udělat pro to, aby přežila zimu.

Petra napsal(a) dne 5.6.2012:
Dobrý den,tuto kytičku jsem měla už loni ale letos jsem zakoupila nějakou velikou,má oporu a je asi 30cm vysoká.Můžu ji nechat padnout jako převislou??Díky Petra

Anonym napsal(a) dne 3.6.2012:
prosím jakym způsobem je mléko z této kytky jedovaté ,co může způsobit? děkuji černá

jana napsal(a) dne 6.5.2012:
Mám tuto rostlinku poprvé a jsou na ní chomáčky jako vaty,poupátka opadávají a na listech jsou ze spodu černé drobné tečky prosím o radu moc děkuji.


p.Jana napsal(a) dne 21.5.2009:
Chtěla bych udržovat květinu jako keřík. Může mi prosím někdo poradit jak se zastřihává? Děkuji.

Igor Moravčík napsal(a) dne 24.7.2008:
Vlani som mal Dipladéniu na záhrade do jesene, potom som zimoval za južným oknom pri teplote 10 až 14 stupňov C s občasnou zálievkou. Zhodila iba niekoľko listov, ale hlavne z jedného kvetu sa začal vyvíjať struk (skôr dvojstruk). Rástol veľmi pomaličky, ale na jar praskol a boli v ňom veľmi drobné semená s "padáčikmi". Niekoľko som vysial. Niečo už vyklíčilo, no je tom ešte veľmi slabé na to, aby som si bol istý, že výsev bude ozaj úspešný tak, aby som dopestoval ďalšiu generáciu.

Marie H. napsal(a) dne 6.7.2008:
Dobrý večer, četla jsem vaše příspěvky o pěstování dipladenie. Tuto květinu jsem dostala, dárkyni jsem slíbila, že ji vypěstuji novou, ale přes různé pokusy se mi nedaří. Abych mohla daný slib splnit, obracím se na vás o radu - jak si správně zajistit namnožení dipladenie.
Zkoušela jsem do různých druhů zemin, ale zase nic.

Za vaše rady předem moc děkuji, zdravím M.
Marie Bauerová napsal(a) dne 16.4.2008:
Doobrý den
Dipladenii mě darovali minulý rok, nádherně kvetla a popínala se. Bohužel jsem tehdy nezjistila její název a tudíž ji nechala přezimovat doma na schodištním okně. Květina očividně trpěla, ale přežila, bohužel nyní je v tak žalostném stavu, že si nejsem jistá, zda se mi ji podaří zachránit, prosím poraďte jaké mám vytvořit rostlině podmínky, aby nasadila listy a zesílila, děkuji.


Havlíková Michaela napsal(a) dne 29.3.2008:
Dipladénie je úžasná,kvetla mě celé léto a na podzim mě začala schnout.Včera jsem se rozhodla,že ji vyhodím,ale když jsem vyklopila květináč,zjistila jsem,že na kořenech je hlíza.Nevím jestli z ní znovu vyroste rostlinka a nebo to je nějaká nemoc této květinky.Máte někdo s touto kytkou stejné zkušenosti.Děkuju za odpověď.