Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 25550

Galium verum - svízel syřišťový

Slovensky: Lipkavec pravý

Čeleď: Rubiaceae - mořenovité

 

POPIS:

Vytrvalá, trsnatá 30 až 120 cm dlouhá bylina. Lodyha tuhá, dole dřevnatějící, větvená, v horní části 4hranná, dole oblá, hladká až krátce pýřitá. Listy v 8 až 14četných přeslenech, podlouhlé až čárkovitě obkopinaté, zašpičatělé. Květenství koncová, latovitá, bohatě větvená, květy 2,5 až 3,5 mm v průměru, žluté, vonné, ploché. Kvete v VI až VII.

STANOVIŠTĚ:

Suché trávníky, křovinaté stráně, vřesoviště, meze, pastviny, slunné okraje lesů, světlé borové lesy, náspy, okraje cest, na půdách sušších, málo humózních, skeletových až písčitých, kyselých, na minerály bohatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojná v teplejších oblastech do nadmořské výšky asi 600 m, výše jen ojediněle. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, dále na Islandu, izolovaně v Japonsku.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.
Sbírá se nať (Galium verum) a to v době květu seřezáváním. Suší se na stinném místě nebo i na slunci, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C.
Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ji použít při léčbě obezity. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkly, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně.
Nálev se připravuje jen několika sekundovým varem, na 1 l vody se dává 1 až 2 polévkové lžíce drogy.
Svízel má nepříjemnou chuť, takže u některých osob může vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné podávat drogu ve směsích.

DALŠÍ UŽITÍ:

Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje v listech syřišťový ferment (ve 100 g listů asi 1 mg), který sráží mléko, bývala dříve používána při přípravě sýrů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

R.J.I. napsal(a) dne 19.6.2014:
Na jaře sbírám mladé výhonky svízele a suším si zásobu na celý rok.Připravuji si s něj výluh( uchovávám v lednici) a používám jako pleťové tonikum. Čistí a stahuje pleť. Je také vhodný pro dospívající na akné. Lze jej užít také společně s trochou mléka do koupele. Používám svízel také do směsí jarních čistících čajů. Můžu jen doporučit!

Martina napsal(a) dne 13.5.2014:
Dobrý den,má někdo zkušenosti se svízelem při uzlech na štítné žláze? Může mi prosím někdo poradit?


milda napsal(a) dne 4.6.2013:
Piju čaj ze svízele přítuli a vubec nechutná špatně,sladím medem.

Hana napsal(a) dne 15.8.2012:
Nasbírala jsem si svízel syřišťový a teď se dočítám, že se sbírá nať. Já sbírala to květenství. Může mi někdo poradit, jestli to můžu pít jako čaj nebo to mám vyhodit.
Díky za radu.


Marcela napsal(a) dne 16.8.2011:
Dobrý den,
paní praktikující čínskou medicínu mi svízel syřišťový nať doporučila ve směsi s hluchavkou natí a celík zlatobýl nať 1:1, spařit 1 čajovou lžičku na hrnek vody. Výborně to působí při zánětu močového měchýře a cest, také při bolesti ledvin. Při akutních potížích 3xdenně šálek čaje, prevence 1xdenně. Mám to vyzkoušené, funguje to, je to moje záchrana, protože do té doby jsem opakovaně musela užívat ATB.
Také důležitá věc: výplachy krku svízelem s. při angíně způsobené streptokoky, také to velmi dobře zabírá - vyzkoušeno.

majka napsal(a) dne 22.6.2010:
Zdravím,nedávno mi známá uvařila čaj z kterého mi nebylo moc dobře... Byl tam svízel,kopřiva,malinové listí,ostružinové listí,pampeliška květ,březové listí a jitrocel.Dávkování bylo od oka a tak nevím zda to bylo správně.Nemáte s tím někdo zkušenost? Děkujizuzana napsal(a) dne 11.6.2010:
Dobrý den,
máte někdo zkušenost jak použít svízel při srážení mléka, při výrobě sýrů?
DěkujiRadka napsal(a) dne 11.3.2010:
Rada bych se zeptla zda je mozne uzivat svizel i v tehotenstvi??Dekuji

Anonym napsal(a) dne 31.1.2010:
potřebuji poradit jak rozpustit ledvinový kámen o velikosti 5mm ,opustil ledviny ale bolest je nesnesitelná

Špruček napsal(a) dne 16.6.2009:
Odvarem ze svízele syřišťového (galium verum) se dají rozpustit žlučové a ledvinové kameny. Žlučový kamínek o průměru 10 mm se ve zkumavce zalije jednou plnou čajovou lžičkou svízele, který se předtím spařil horkou vodou. Do 48 hodin není po kamínku ani památky To bylo mnohokrát se stejným výsledkem opakováno a vedlo to k závěru, že je možné pitím čaje ze svízele syřišťového (3 – 4x denně), ve spojitosti se střevními výplachy, rozpustit žlučové kaménky a hlavně vyčistit hlavní žlučovod.Roušová napsal(a) dne 1.4.2009:
Používala jsem 3 týdny svízel na doporučení paní Drahušky z výborného obchůdku v Novém Městě na Moravě. Potřebovala jsem si vyčistil lymfatický systém.Myslím si,že to zabralo.Po týdnu prý mám zkusít další dávku.Dříve jsem o svízelu vůbec neslyšela.vřela doporučuji.


Hana Tremlová napsal(a) dne 17.3.2009:
Mám dojem,že při užívání svízele mi začaly značně padat vlasy.Máte s tínto problémem někdo zkušenost.Děkuji.

Petra napsal(a) dne 13.2.2009:
Prosím o více informací jak se tato rostlina dávkuje při sýření mléka.


Fakír napsal(a) dne 15.11.2008:
Mám velmi dobré zkušennosti s použitím alkoholového výluhu této rostliny na potíže lymfatického systému. jedná se o zkušennosti nejen moje, ale i našich klientů.