Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13392

Lunaria annua - měsíčnice roční

Slovensky: Mesačnica ročna

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)

 

POPIS:

Dvouletá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, chlupatá. Listy v dolní polovině lodyhy dlouze řapíkaté, vstřícné, horní skoro přisedlé, střídavé, všechny vejčité, pilovité až zubaté, na vrcholu tupé, na bázi srdčité, pýřité. Květy složeny až ve 120květý hrozen, purpurově fialové, vzácně bílé. Šešule téměř okrouhlé, na vrcholu zaokrouhlené. Kvete v IV až VI.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jihovýchodní Evropě a na Apeninském poloostrově, v ČR pěstována, občas zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se nejen pro květy, ale zejména pro lesklé šešule, které je možno usušit a použít do suchých kytic či jako dekoraci. Vyžaduje polostinné stanoviště a běžnou zahradní půdu. Množí se semeny, která se vysévají v květnu až červnu. Mladé rostliny se koncem léta přesazují na stanoviště, kde mají dalším rokem kvést.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Rebel napsal(a) dne 8.11.2011:
V časopise Naše liečivé rastliny som kedysi dávno čítal o úspešnom liečení epilepsie mesačnicou. Vie niekto niečo o tom bližšie?


Marcela napsal(a) dne 17.7.2011:
Napište mi kam,semínka vám pošluMarcela Klípová napsal(a) dne 4.5.2011:
Každoročně máme na zahrádce hojnost měsíčnice roční,nechávám ji dozrát a čistím na ty stříbřité penízky.Má někdo zájem o semínka? Jako léčivka se použít nedá?