Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13474

Fritillaria imperialis - řebčík královský (císařská koruna)

Slovensky: Korunkovka kráľovská

Čeleď: Liliaceae - liliovité

 

POPIS:

Až 1 m vysoká, vytrvalá, cibulovitá bylina. Na konci listnaté lodyhy vyrůstá přeslen velkých, zvonkovitých květů v počtu 5 až 12, nad nimiž je chochol krátkých listenů. Na rozdíl od květů, které visí dolů, jsou tobolky postaveny vzpřímeně. Kvete v IV až V.

PŮVOD:

Od Turecka, přes Írán až po Kašmír, v ČR zcela výjimečně zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách s různou barvou květů (červené, oranžové, žluté). Rostlina vyžaduje slunné stanoviště, půdu hlubokou, výživnou a vlhčí. Množí se hlízami, které se sází do hloubky až okolo 20 cm (nad nimi je pak možno vysadit jednoleté rostliny).

JEDY:

V celé rostlině, nejvíce však v hlízách, jsou přítomny toxické alkaloidy (např. fritillarin, vercitin a cevanin). Otrava se projevuje nevolností, alkaloidy mají účinek i na srdce.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jiřina napsal(a) dne 9.4.2015:
Pěstuji řebčíky několik let, každý rok na jaře jsou podkousány těsně nad zemí. Nevím jak je chránit. Stavím kolem nich zábrany z jemného pletiva , sypu jedy na slimáky, ale problém se opakuje. Prosím poraďte. Děkuji

Jana napsal(a) dne 14.4.2014:
Prosím nedáváte pryč někdo cibule? Měla bych zájem. děkuji

katarina kubinska napsal(a) dne 3.5.2013:
Velmi by som chcela mat tuto rastlinu,aleneviem zohnat cibule. Poradte adresuRadek napsal(a) dne 16.5.2010:
řebčíky rozdány. Už se prosím neozývejte


Radek napsal(a) dne 26.3.2010:
Tuto kvetinu jsme zhruba pred dvanacti lety porozdavaly vsem znamim a ponechaly jsme si jen sest cibulek. Dnes jsem na tom zhruba tak,ze se jich da dopocitat stovka. Kazdym rokem se objevuje u kazde zase jedna dalsi. Rad se o ne podelim,je jich moc. Rada: Nechavame je rust volne,pouze plejeme zahon a nic vic. Na podzim kdyz oschnou tak je strihneme 5cm nad zemi a cibulku nechavame prezimovat tam,kde travi celou sezonu. Nevytahujeme ji. Na primem slunci travi cca 6 hodin denne.


Čapková Irena napsal(a) dne 15.10.2009:
Koupila jsem si nedávno cibuli Fritilarie, ale nevím, jestli ji mám vsadit na záhon ještě teď na podzim, nebo ji nechat nějak přezimovat a vsadit na jaře. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, I. Čapková

Jana napsal(a) dne 9.5.2009:
Dostala jsem tuto květinu,již odkvetla a já nevím, jesti mám stvol uříznout nebo nechat. Děkuji za radu.


Sona.vlkov napsal(a) dne 6.5.2009:
Chtěla bych se zeptat kdy je nejlepší doba na množení a jak to provést. Mám totiž jedinou rostlinku již 10 let, nádherně mi kvete každým rokem, a teprve letos jsmem zjistila,že má kolem nové výhonky. Poraďte!

Marie napsal(a) dne 25.4.2009:
sím o radu jak pěstovat řebčík královský více než 7 let ho mám a ještě nekvetl v celé kráse. Ukázal jednou asi 2 zvonky. Prosím sdělit jaké stanoviště, jak hluboko ho sázeta jak, kdy a čím přihnojit. Cibulky jsem vyndala, jsou asi v průměru 4-5 cm.

Děkuji za přísěvky.

h.Kremlová napsal(a) dne 4.4.2008:
nepříjemný ozon daleko od rostliny