Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 23420

Filipendula ulmaria - tužebník jilmový

Syn.: Spiraea ulmaria, Ulmaria palustris, Ulmaria pentapetala, Ulmaria obtusiloba
Slovensky: Túžobník brestový

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části trochu větvená, hranatá. Listy přetrhovaně lichozpeřené, přízemní a dolní řapíkaté, s 1 až 5 jařmy lístků, které jsou vejčité nebo kosníkovité, pilovité. Květenství v hustých vrcholících, květy bílé až narůžovělé. Kvete v IV až IX.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky, břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky, preferuje půdy na minerály chudé, hlinité až jílovité, vlhké až zbahněné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po nižší horské polohy hojně, pouze v nejvyšších polohách vzácně. Celkově roste v Evropě na severu až po asi 72° severní šířky, na jihu po střední Španělsko, Itálii, Bulharsko, na východě po Malou Asii, Kavkaz, Sibiř, Altaj, Mongolsko, druhotně v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové.
Sbírá se květ nebo nať, květy se sdrhnou a suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Nať se sbírá v době květu a suší se stejným způsobem.
Droga snižuje horečku a má účinky potopudné a močopudné. Podává se při horečkách z nachlazení (chřipka apod.), při dně, revmatismu, při nemocích močového měchýře a ledvin, při poruchách látkové výměny. Nálev se připravuje z jedné čajové lžičky na šálek vody, denně se pijí 2 až 3 šálky.
Pozn.: Z tužebníku jilmového se dříve získavala kyselina acetylsalicylová, či-li aspirin.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Oxana Holub napsal(a) dne 25.10.2014:
Dobrý den poradte prosím jak užívat bylinkový nálev proti Streptokoku a E.coli,i jak dlouho mám užívat..Mám tito dvě bakterie které potřebuji zničit bez zasahu leků.Předem děkuji Oxana.


Laďka napsal(a) dne 10.4.2013:
Dobrý den, syn přinesl domů nejspíš ze školky nebo z bazénu molusky, někde jsem se dočetla že používali odvar z tužebníku. Je možné aby to pomohlo? Syn je má kolem očí což je problematické jak na seškrabování tak i na různé vodičky přímo k tomu určené, protože by se neměly používat právě kolem očí. A je lepší květ nebo nať? Všude na netu jsem koukala že lze koupit pouze nať. Také nevím zda koupit čaj, tinkturu, nebo výluh.
Předem děkuji za radu. Laďka


Věra napsal(a) dne 1.1.2012:
dobrý den, prosím o radu, zda roste tato bylinka i v okolí jablnkova. díkyHynek napsal(a) dne 5.10.2009:
Nepůsobí čaj z Tužebníku na žaludek jako acilpirin,tedy zvyšuje kyselost v žaludku,když se z něho vyráběl aspirin .Díky!!!

Jitka napsal(a) dne 31.7.2008:
Můžete mi, prosím poradit, jestli roste tužebník ve Zlínském kraji, příp. kde jinde poblíž. Dělám z něho obklady dcerce na atopický ekzém a ráda bych si ho nasbírala sama. Díky všem za zprávy :o)). JitkaSoňa Králová napsal(a) dne 27.3.2008:
Objevila jsem kapsle z tužebníku jilmového z jedné belgické laboratoře a údajně je určená k hubnutí. I to je možné...?