Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 34536

Hypericum perforatum - třezalka tečkovaná

Slovensky: Ľubovník bodkovaný

Čeleď: Hypericaceae - třezalkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, obvykle nevětvená, většinou s vyniklými podélnými lištami. Listy přisedlé až krátce řapíkaté, podlouhlé, vejčité nebo podlouhle kopinaté, na okraji podvinuté, s tečkovitými siličnými žlázkami a nádržkami. Květenství bohaté, květy v průměru 15 až 35 mm, kališní lístky trojúhelníkové nebo široce čárkovité, korunní lístky 8 až 18 mm dlouhé, nesouměrné, zlatožluté, při vrcholku žláznatě tečkované. Kvete v V až IX.

STANOVIŠTĚ:

Výslunné stráně, sušší louky, pastviny, okraje lesů, lesní světliny, skály, podél cest.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách roztroušeně až vzácně. Celkově roste v Evropě vyjma arktického pásma, na východě až k Jeniseji, severozápadní Číně, malé Asii, severnímu Íránu, v Africe v pohoří Atlas, druhotně v mírných a subtropických pásmech celého světa.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba hyperici) a to ihned po rozkvětu. Odřezávají se asi 30 cm dlouhé kvetoucí a olistěné vrcholy, které se sváží do svazků a suší na dobře větraném místě ve stínu (na slunci droga ztrácí barvu). Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 35 °C.
Použití třezalky je velmi rozsáhlé: působí antibioticky, čistí krev, má účinky protizánětlivé, dobře působí na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy (při současné aplikaci vnitřní i vnější), pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.
Nejčastěji se podává ve formě nálevu, který se pije 2x až 4x denně po 125 ml. Nejúčinnější formou je však tinktura, osvědčil se i lihovodný roztok nebo vinný odvar, macerací v olivovém nebo slunečnicovém oleji se získá velmi dobrý masážní olej, který se může použít i k léčbě popálenin (např. od slunce), zanícených ran nebo hemeroidů.
Třezalka by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor. Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje záněty zejména na nepigmentovaných místech kůže.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

blanka napsal(a) dne 24.8.2013:
Pekny den,
udelala jsem si tinkturu s trezalky. Dela mi moc dobre , ale zacala jsem mit problemy s nizkym tlakem. Nechci ji ale vysadit. Mate prosim nekdo radu, co s tim?
Dekuji

Ps. Jak dlouho a s jakymi prestavkami lze trezalku uzivat?

Jirka napsal(a) dne 23.6.2013:
Prosím kde si mužu natrhat třezalku v okolí OPAVY,DĚKUJI

bohuš napsal(a) dne 16.3.2013:
K predošlému príspevku.
Trezalku si sám zbieram sám suším a užívam pomletú,zarovno kávovú lyžičku na 2dcl až 2.5 dcl,jednu šálku denne.Luhujem asi 10 minút.Kto nemámožnosť si sám pozbierať,je možnosť si ju kúpiť na adrese :: predaj bylin.cz alebo predaj bylin.sk a tam hľadať podľa sortimentu a je tam možnosť hneď si objednať.Podľa popisov trezalka nie je návyková.Ešte raz pekný deň

bohuš napsal(a) dne 16.3.2013:
Chcem prispieť troškou do mlyna.Mal som silné bolesti z trojklanného nervu,po všetkých vyšetreniach sa došlo na trjklanný nerv.Po začatí liečby som užíval Timonil 300,pomáhalo to ale nebolo to pravé orechové.Tak som hľadal prírodnú liečbu.Kto hľadá nájde.Našiel som Ľubovník bodkovaný (trezalka).Po konzultácii s neurologičkou sme dopeli,že môžem znižovať dávky lieku Timonil,až na súčasnú dávku 1/4 večer.Na začiatku som bral 1-1-1.Je to veľmi silný liek a som veľmi spokojný aj s p.doktorkou.Už trezalku užívam asi 7 mesiacov.Teraz timonil užívam iba každý druhý deň.To je môj postreh Pekný deň všetkým prajem


Zuzana napsal(a) dne 13.2.2013:
Dobrý den,
téměř dva roky beru třezalku (jarsin) 2x denně. Hodně mi pomohla. Jen nevím, zda ji můžu brát takhle dlouhodobě. Většinou se uvádí doba užívání třezalky 4-6 týdnů. A nemůže mít po tak dlouhodobém užívání třezalky i negativní účinky? Mám teď často takové třesy. Chci se ještě zeptat, zda budu mít po vysazení třezalky abstineční příznaky, jako je to u antidepresiv. Bohužel se jarsin k nám přestal dovážet, takže jsem si v Polsku koupila Deprim, který je silnější než jarsin, a beru ho pouze jednou denně. Mám pocit, že už mi to nedělá dobře, ale mám strach třezalku úlně vysadit. Ještě bych se chtěla zeptat, jaká je nejlepší forma třezalky. (Tabletky, tinktury, čaj aj..) Co by jste mi doporučil či doporučila?
Moc děkuji za odpověď.
Zuzana

July napsal(a) dne 6.9.2012:
dobry den, chtela sem se zeptat jestli se da ze vsech trezalek nasusit na caj nebo jen z tr. teckovane...a jestli nevadi kombinace leku na psychiku s timto cajem...dekuji

Ilona napsal(a) dne 7.6.2012:
Ziji ve spanelsku tady vetsina sousedu pouziva Hipercum jako mazadlo na spaleniny a ekzemy Priprava - I ZAVAZOVACI SKLENICE 1 L CELOU NAPLÑIT HIPERCEM A ZALIT OLIVOVIM OLEJEM UZAVRIT A NECHAT 1 NEBO 2 MESICE NA PRUDKEM SLUNICKU ODLEZET ,Zatim si nikdo nestezoval ,pomuze i na postipaniny Ilona

Walmi napsal(a) dne 17.6.2011:
Trpím sluneční alergií, vyzkoušel jsem už vše možné a v lékárně mi poradili vyzkoušet homeopatikum právě z třezalky tečkované a cca po 3 týdnech užívání se mi projevy alergie výrazně zmírnily.

Tanus napsal(a) dne 17.4.2010:
Zdravím,zajímalo by mě využítí třezalky při léčbě naraženin.Jak tady aplikovat?Jako olej?Popř. máte někdo zasvěcenější zkušenosti, či nápady, jaké jiné bylinky a v jaké formě pro tento účel použít?Díky za odpověď;)

Zde já. napsal(a) dne 10.11.2009:
Slyšel jsem, že třezalka může snižovat účinky některých antikoncepčních medikamentů. Já jenom, aby se někdo nedivil :-)


gasti napsal(a) dne 7.8.2009:
Dobrá kombinace na nervy je.Vrbka Úzkolistá,třezalka,dobromysl,individuálně je fajn přidat ještě mateřídoušku nebo vřes.Míchám podle kyvadla ..ale asi dva díly dobromysli a po jednom dílu třezalky a vrbky a je to O.K.:-)

Patty napsal(a) dne 5.8.2009:
dobrý den chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby se po užívání třezalky vyskytla bolest hlavy.opravdu mi pomáhala a nechtěla bych se jí vzdát...


Athena40 napsal(a) dne 14.7.2008:
Pravidelne pijeme cajik z lubovnika bodkovaneho(trezalky/ - osvedcil sa nam na depresie. Pozor - nesmie sa pocas kury slnit, moze vzniknut alergia. Max. 3 tyzdne sa moze pit.