Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13990

Nicotiana rustica - tabák selský

Slovensky: Tabak dedinský

Čeleď: Solanaceae - lilkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 30 až 150 cm vysoká, žláznatě chlupatá bylina. Lodyha přímá, tlustá, větvená. Listy řapíkaté, jen nejhořejší přisedlé, vejčité až eliptické, řapík nekřídlatý. Květy ve vrcholičnatých květenstvích složených z vijanů, koruna trubkovitá, žlutozelená. Kvete v VI až IX.
Vznikl zřejmě jako kříženec N.paniculata a N.undulata, v plané formě není znám.
Rodové jméno vzniklo na paměť Jeana Nicota de Villemaine, který r 1560 poslal tabáková semena Kateřině Medicejské, aby mohla rostlinu pěstovat ve Francii (listy měly sloužit jako léčivo).

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v Mexiku a Texasu, pěstován v mnoha oblastech světa, v ČR zřídka a přechodně zplaňuje.

JEDY:

Zejména v listech je obsažen prchavý alkaloid nikotin, dále nikotein, nikotelin, nikotimin, pyrolidin, n-methylpyrolin, anabasin. Vedle toho jsou přítomny pryskyřice, silice, tříslovina, betain, piperidin, pyrrolidin, rutin, rhamnoglukosid kamferolu, flavony, kumariny, glykosidy, enzym. V listech je obsaženo až 13% nikotinu, ve stonku méně a semena jsou takřka bez tohoto alkaloidu, zato obsahují až 30% oleje.
Nikotin je řazen mezi velmi silné a rychle působící jedy, smrtelná dávka pro člověka činí asi 40 až 100 mg, návykem však lze rezistenci vůči tomuto jedu značně zvýšit, silný kuřák snese v hodině až 20 mg nikotinu aniž by pozoroval nepříjemných příznaků. V nižších dávkách působí povzbudivě na centrální nervový systém, ve velkých dávkách jej však ochromuje a ve velmi vysokých (smrtelných) dávkách působí halucinace a vede ke smrti ochrnutím dýchacích orgánů. Velmi snadno se vstřebává ze zažívacího ústrojí, takže může způsobit smrt doslova během několika minut. Vstřebává se i pokožkou a i tímto způsobem může být vyvolána otrava. Po vstřebání se hromadí v játrech, částečně a pomalu se vylučuje močí, u kojící ženy je vylučován i do mateřského mléka.
Otrava se projevuje zblednutím, zvracením, rychlým dechem, puls bývá zpočátku pomalý, později rychlý, krevní tlak klesá, smrt nastává ochrnutím dýchání.

UŽITÍ:

Fermentované tabákové listy slouží k výrově tabákových výrobků.
Výtažky z tabáku se užívají jako rostlinný ochranný prostředek proti různým škůdcům. Tabákový prášek se užíval jako prostředek proti molům.
Z nedozrálých semen se získává potravinářský olej.
Tabákové stonky mohou být použity jako topidlo, dříve se užívaly i k výrobě vláken či papíru.
Kouření u některých lidí "zvyšuje pracovní radost a tvůrčí sílu".

PĚSTOVÁNÍ:

Tabáku se daří zejména v teplejších oblastech, byť tabák selský je poněkud otužilejší nežli jiné druhy (např. tabák virginský). Vysazen by měl být na stanoviště slunné a do půdy lehké, hlinitopísčité, humózní, s vyšším obsahem draslíku. Sazenice se předpěstovávají v pařeništi, semena se vysévají v březnu, na venkovní stanoviště se vysazuje koncem května.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

bordel napsal(a) dne 8.9.2013:
prosil bych o radu jak poznam ze ma tabak zrale listy. mam selsky a vyrzinsky moc prosim o radu dekuji

kuřákkarlos napsal(a) dne 25.5.2013:
objednal jsem asi pět druhů semen tabáku,vyklíčil jen Selský,myslím že nebyla chyba v osivu,ale Selský snese více přístupu amatéra,rostliny 2cm,tak uvidíme

Pavlína Kubová napsal(a) dne 3.4.2013:
Dobrý den scháním řezačku tabáku nevíte někdo kde bych jí sehnala potřebovala bych nějakou pořádnou na větší množstvý i nějakou profi.Děkuji tel"725506654


Robert Nosek napsal(a) dne 9.4.2012:
Dobrý den, koupím sazenice tabáku, selský, případně viržinský. Do 5 rostlin.
Děkuji. RN.

Jirousek Vladimir napsal(a) dne 2.6.2011:
Koupim sazenice tabaku virginskeho nebo selskeho,dekuji moc za nabidku.PS. muj tel 732370251.

Vlastislav Lehký napsal(a) dne 14.5.2011:
Nabízím k prodeji rostlinky Tabáku selského.1ks/20KčHerald napsal(a) dne 14.3.2010:
ahoj koupím seminka jakéhokoli tabaku piste na emajl Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo cíšlo 607923108

Fanda napsal(a) dne 6.8.2009:
Pěstuji tabák již čtvrtým rokem.Stále tápu v dokonalém zpracování.Zejména fregmentace.Mám i original řezačku na tabák tří nožovou.Poraďte jsem ochoten i přijet,mám dost velkou urodu.Teplý F.Kralupy n/Vlt
leclerk napsal(a) dne 18.6.2009:
Nevím jestli mám nechat tabák kvést,nebo květy vylomit.
Díky
MIRUNA napsal(a) dne 9.3.2009:
Mám stejný problém jako asi ostatní, kde sehnat semínka a nebo rostlinky Selského tabáku, víteli někdo poraďte, s pozdravem Miruna


Jiří Fedorka napsal(a) dne 9.1.2009:
Rád bych sehnal semena selského tabáku.Mohl by mi někdo poradit ,kde?
Nebo celé sazenice alespoň 10 kusů.

kuřák napsal(a) dne 22.9.2008:
Kde bych Tabák selský sehnal?