Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 17076

Euphrasia rostkoviana - světlík lékařský

Slovensky: Očianka Rostkovova

Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité

 

POPIS:

Jednoletá, poloparazitická, 3 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, pýřitá, někdy větvená. Lodyžní listy přisedlé, vejčité, zubaté, žláznatě chlupaté. Květenství husté, později prodloužené, květy jednotlivé v úžlabí horních listů, koruna při rozkvětu 8 až 11 mm dlouhá, během květu se prodlužuje až na asi 15 mm, bělavé, obvykle s bledě fialovým horním i dolním pyskem a žlutou skvrnou v ústí, někdy celá koruna modravě fialová. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Krátkostébelné louky, pastviny, vřesoviště, preferuje půdy písčité až hlinité, vlhké až vysýchavé, málo až středně výživné, bohaté na minerály, slabě kyselé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dříve dosti hojně, v posledních asi 40 letech ubývající, dnes jen roztroušeně, nejvíce od pahorkatin po horské oblasti, roste však i v nížinách. Celkově roste v Evropě na severu asi po 60° severní šířky, na východě po Ural, na jihu do jižní Francie, sever Itálie a střední část Balkánu.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména iridoidní glykosid aukubin, dále tříslovinu, trochu kumarínu, hořčiny, silici, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, soli mědi a hořčíku.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba euphrasiae) seřezáváním, suší se ve stínu velmi opatrně, aby listy zůstaly zelené (mají sklon černat). Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C.
Droga patří k nejvýznamnějším přírodním očním léčivům, tlumí oční záněty (záněty spojivek, víček apod.), pomáhá při oční únavě spojené se světloplachostí, odstraňuje slzení očí. Kromě toho snižuje krevní tlak, podporuje trávení, tlumí neproduktivní suchý kašel při bronchitidě, pomáhá při duševní přepracovanosti, zevně ve formě obkladů se užívá na hnisavé kožní rány a na výplachy očí.
Odvar se připravuje krátkým varem (asi 2 minuty) z přibližně 1,5 čajové lžičky drogy na šálek vody.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

pavel napsal(a) dne 1.10.2011:
Souhlasím, je to opravdu oční silák. Po 14-ti denním užívání různých kapek a mastí do očí, jsem se nemohl zbavit zánětu pod víčky a věčného svědění. Až jsem vzpomněl na babiččiny kapky ze Světlíku. Hned druhý den ráno se dostavil výsledek v podobě plného oka hnisu a úlevy od svědění.Při prvním vkápnutí jemně řeže v očním pozadí, podruhé už je kapání do oka příjemné.U žádných kapek jsem nezaregistroval tak silný účinek a hlavně i z očního pozadí.Nina napsal(a) dne 28.3.2011:
Prosím vás, je možné urobiť zo svetlíka aj čaj?Resp. aké množstvo byliny treba použiť na šálku čaju? Nevadí, keď sa roztok dostane pri umývaní aj do očí?Ďakujem

Marcela V. napsal(a) dne 19.2.2010:
Prosím o sdělení, kde se dají sehnat semena, nebo rostlina světlíku lékařského. Užívám jej na zelený zákal. Děkuji.


Lenka H. napsal(a) dne 12.4.2009:
Svělík je úžasná bylina, při zánětech spojivek mých malých dětí mi ohromně pomohl, vyluhovaná 1 čaj.lž. v cca 150ml horké vody, pravidelný obklad postiženého oka, trochu zakapat, používat vždy vlažné. Je to zázrak, jak se oko krásně zahojí. Protože je toho malá spotřeba, dělejte malé množství. DOPORUČUJI