Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 26359

Senecio ovatus - starček Fuchsův (starček vejčitý)

Slovensky: Starček Fuchsov

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 60 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části často větvená. Listy střídavé, kopinaté, pilovité, lysé nebo téměř lysé, přisedlé nebo krátce řapíkaté. Úbory v chocholíku, 2 až 3 cm v průměru, vně 5 až 7 jazykovitých květů, uvnitř trubkovité květy v počtu 6 až 15, žluté. Zákrov většinou s 8 jednořadými, čárkovitými zákrovními šupinami. Plod s chmýrem. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Paseky, lesy a jejich okraje, křoviny, mýtiny, preferuje půdy vlhké, výživné, humózní.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od pahorkatin po horské oblasti roztroušeně až hojně.

JEDY:

Zřejmě podobné jako u starčeka přímětníka, působení však asi mírnější.

LÉČITELSTVÍ:

Možno použít stejně jako starčeka přímětníka.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

PaedDr. Jiří Roth napsal(a) dne 31.12.2011:
Starček Fuchsův je karcinogen. Proto se pití nedoporučuje, ale je možné jej používat na obklady, lihový extrakt na bolavé klouby, pohmožděné svaly apod.Často je starček zaměňován za zlatobýl.V Krušných horách byl machlín před válkou velmi oblíbenou bylinou u místních horalů, především pro léčivé účinky na klouby a pohmožděniny.

Petr napsal(a) dne 7.8.2008:
U nás v krušných horách se této rostlině říká Machlín. Její použití na hojení ran, hemeroidy, nebo i pití při želudečních obtížích je super. Po bouračce na motorce nemám ani jizvičku - takže kam se hrabe měsíček, nebo arnika. Navíc je v krušných horách této kytky všude plno.