Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 9032

Veronica beccabunga - rozrazil potoční

Slovensky: Veronika potočná

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 50 cm dlouhá bylina. Lodyha na bázi poléhavá a kořenující, dále vystoupavá až přímá, oblá, lysá, do červenohněda naběhlá. Listy vstřícné, masité, krátce řapíkaté, lysé, čepel podlouhlá, eliptická nebo obvejčitá, pilovitá, dužnatá, na bázi zaokrouhlená. Úžlabní hrozny postranní, vstřícné, 10 až 30květé. Koruna 5 až 7 mm v průměru, modrá, korunní trubka bílá, kalich 4četný. Kvete v VI až VIII.

 

STANOVIŠTĚ:

Břehy, pobřežní křoviny, vlhké příkopy, prameniště, bažinaté louky, obnažená dna rybníků, preferuje půdy podmáčené, bahnité, na minerály bohaté, nevápnité, hlinité, písčité až štěrkovité, slabě kyselé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po horské oblasti hojně, nejvíce ve středních polohách, souvisle do nadmořských výšek asi 1000 m, vzácně i nad hranicí lesa. Celkově roste v Evropě kromě Pyrenejského poloostrova a středomořských ostrovů, na jihu Evropy jen v horách, na severu po 65° severní šířky, druhotně v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Použití stejné jako u rozrazilu lékařského, podle některých autorů účinky ještě silnější.

DALŠÍ UŽITÍ:

Viz. rozrazil lékařský.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Rudolf Mišura napsal(a) dne 24.9.2011:
Rád by som vedel kedy sa rastlina zbiera,ktorá časť rastliny,ako sa suší a kde by sa dala kúpiť čajová zmes z tejto rastliny. Ďakujem