Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13623

Myosotis nemorosa - pomněnka hajní

Slovensky: Nezábudka hájna

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 70 cm vysoká bylina bez nadzemních kořenujících výběžků. Lodyha 4hranná, lysá až roztroušeně chlupatá, obvykle v horní polovině větvená. Listy eliptické, obvykle v délce do 5 cm, většinou chlupaté, v dolní polovině lodyhy na spodní straně listů s chlupy směřujícími k bázi listu, v horní polovině lodyhy s chlupy směřujícími ke špičce listu. Vijany mnohokvěté, bez listenů, kalich zvonkovitý, přitiskle chlupatý, kališní cípy v délce méně nežli ½ délky kalicha. Koruna v průměru 4 až 8 mm, modrá. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Bahnité lesní břehy, světlá lesní prameniště, příkopy lesních cest, vlhké louky, rašelinné tůňky, roste na půdách trvale mokrých, hlinitých až hlinitopísčitých, neutrálních až kyselých, výživných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně od podhorských oblastí výše, v teplejších oblastech jen zřídka nebo zcela chybí (min. asi 250 m n.m., max. 1400 m n.m.). Celkově roste téměř v celé Evropě kromě Pyrenejského poloostrova, středomořských ostrovů a Britských ostrovů, na severu zasahuje po střední Skandinávii, na východě po Ural a na jihu po pohoří Řecka a Itálii.