Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13041

Narcissus hybrida - narcis (zahradní odrůdy)

Slovensky: Narcis

Čeleď: Amaryllidaceae - amarylkovité

 

POPIS:

Víceletá bylina vysoká 8 až 60 cm, přezimující podzemními cibulemi. Listy úzce řemenovité, květní stvoly duté, nesou obvykle jeden květ, někdy i více. Květ je tvořen okvětím s pakorunkou, jejíž délka i zbarvení se liší dle odrůdy. Kvete v III až V (opět dle odrůdy).
V současnosti existuje okolo 10.000 odrůd, které se dělí do 12 základních kategorií:

 

PŮVOD:

Většina pěstovaných odrůd byla vyšlechtěna z původních druhů rostoucích v oblasti Středozemí.

JEDY:

Celá rostlina, zejména však cibule, obsahuje jedovaté alkaloidy (např. narcisin a tazetin). Otrava se projevuje silným zvracením a průjmem.

PĚSTOVÁNÍ:

Půda pro pěstování narcisů by měla být propustná, středně těžká, vlhčí a výživná, v podstatě ale porostou v jakékoliv normální půdě. Vyjma narcisů skupiny Tazetta jsou všechny mrazuvzdorné, všem odrůdám vyhovuje slunné až slabě přistíněné stanoviště. Množí se dceřinými cibulemi, které dorůstají za 2 až 3 roky, takže během několika let se rostliny rozrůstají ve velké trsy. Cibule se sází nejlépe v září a to do hloubky, která přibližně odpovídá dvounásobku výšky cibule. Trsy by se měly dělit až po 4 až 5 letech, kdy se v červenci či srpnu vyjmou z půdy a po rozdělení se okamžitě znovu zasadí. Po odkvětu možno odstranit květy, listy je však dobré ponechat na rostlině až do jejich přirozeného skonu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Filová Marcela napsal(a) dne 12.1.2011:
Dobrý den,
mám dotaz ohledně květů narcisů. Dle mého názoru jsou moje narcisky pěkné a silné, cibule jdem koupila v obchodě. Přestože udělají pěkná velká poupata vůbec se nerozvinou a za čas uschnou. Mám je už dva roky a ještě jsem je neviděla kvést a nevím jak jim pomoci. Cibulek bylo více a nerozvine se ani jedna. Na zahradě mám ještě jiné a ty krásně kvetou.
Děkuji Filová


Bóďa napsal(a) dne 25.6.2010:
Dobrý den,žiji v Irsku a zde mají lidé narcisky moc rádi.Vysazují je všude-okolo silnic,dálnic,okolo stromů,v parcích a kvetou i v na neudržovaných místech.Narcisky mají v irsku dokonce svátek 26.3. a prodávají se všude na ulicích i marketech.Včera jsem šla na nákup a podél silnice jsou už narcisky odkvetlé a některé majíí po květech vyzrálá semínka.Neodolala jsem a do kapsy jsem si je nasbírala.Zatím nikde jsem se nedočetla,jak se narcisky ze semínek pěstují.Poraďte mě prosím.Děkuji za odpověď.


Markéta napsal(a) dne 12.2.2009:
Dobrý den,
koupila jsem si do bytu květináč s drobnými narciskami. Rostlinka má na stonku vždy jeden květ s drobným žlutým kvítkem, výška asi 30 cm. Právě odkvétají a já nevím, co s nimi dál. Cibulky schovat a jak skladovat nebo ponechat v květináči do dalšího roku?
Děkuji moc za odpověď.