Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 39392

Symphytum officinale - kostival lékařský

Slovensky: Kostihoj lekársky

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Vytrvalá, drsně chlupatá, až 140 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, chlupatá, dole hranatě křídlatá, obvykle větvená. Lodyžní listy střídavé, sbíhavé, vejčitě kopinaté až kopinaté, přízemní a dolní s křídlatým řapíkem, horní přisedlé, všechny s vyniklou žilnatinou, chlupaté. Květy v mnohokvětých dvojvijanech a vijanech vyrůstajících v paždí horních listů, modrofialové, vzácně růžové nebo bílé. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Příkopy, břehy, vlhké louky, lužní lesy, křoviny, zaplavovaná pole, vlhká rumiště, podél cest, preferuje půdy vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR po celém území od nížin až do vyšších podhorských oblastí roztroušeně až hojně, jen v západních Čechách řidčeji. Celkově roste na západě od Irska a severního Španělska až na východě po Střední Asii, chybí nebo jen vzácně v jižních a severních oblastech Evropy, druhotně byl zavlečen do Severní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Kostival patří už od středověku k významným léčivým rostlinám (uvádí jej již ve 12. století sv. Hildegarda pod názvem Consolida). Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj. Sbírá se zejména kořen, méně list. Kořen se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (září, říjen), přednostně se užívá čerstvý, lze jej uskladnit v písku podobně jako mrkev nebo křen. Možno jej ale i sušit a to po omytí a rozpůlení na slunci nebo při umělém sušení za teplot do 45 °C.
Droga ovlivňuje krevní oběh, působí mírně projímavě, hlavně však zmírňuje bolest a podporuje regeneraci tkání. Dle J.A.Zentricha pomáhá hojit zlomené kosti, příznivě působí při zánětech, podvrknutí, výronech, pohmožděninách, bércových vředech, menších popáleninách či omrzlinách, podáván vnitřně působí hojivě na trávicí trakt, na záněty žaludku a střev, uplatní se i při léčbě respiračních chorob spojených s kašlem. Zevně se aplikuje obvykle jemně strouhaný čerstvý kořen nebo kašička uvařená z mletého, sušeného kořene a vody. Kostivalové víno se podává jako protikrvácivý a posilující prostředek, zejména při rekonvalescenci po těžkých chorobách nebo po chirurgickém zákroku. Na hojení drobnějších hnisajících ran je účinná i kostivalová mast připravená povařením strouhaného čerstvého kostivalového kořene se sádlem.
Upozornění: Vzhledem k přítomnosti alkaloidů v kostivalu, u kterých je podezření z karcinogenity a z možnosti poškození jater, se v poslední době nedoporučuje vnitřní užívání kostivalu a pokud ano, pak jen krátkodobě a v malých dávkách.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Zdenka napsal(a) dne 4.5.2015:
Dobrý večer.Chci se zeptat,jestli má někdo zkušenost s použitím kostivalu k podpůrnému léčení karcinomu prsu.

hanka napsal(a) dne 7.3.2015:
pomaha kostival i na spatne srostle kosti ?

Aghnes napsal(a) dne 1.2.2015:
Dobrý den, jsem po operaci vyhřezlé plotýnky. Chci se pouze zeptat, zda-li má smysl pro rychlejší zhojení užívat kostival nebo mi poradíte jinou rostlinu. Moc děkuji. Aghnes

Vojta napsal(a) dne 8.5.2013:
Zdravím všechny, měl jsem vážný úraz a v ruce mi schází + - 1,5 cm kosti v ruce. Babička mi tuto rostlinu doporučila ale po studování na internetu mám obavu aby mi víc neškodila než léčila. Zatím jsem kořen z této rostliny bastrouhal a dal si tuto kašičku na místo kde mi schází ten kus kosti. Myslíte že to pomůže ba růst kosti abych nemusel na další operaci kde by mi ten 1,5 cm kosti chtějí odřízbou z pánve a chtějí ho vperovat do ruky. Jaký na to máte názor? Moc děkuji za odpovědi.


Sona napsal(a) dne 7.8.2012:
Mlade listy kostivalu se mohou obalit v testicku (vejce, mouka, voda) a osmazit, je to vytecne lehke letni jidlo. Take nechavam listy odlezet ve vode (mesic) a vodu pak pouzivam jako hnojeni..

jirkal napsal(a) dne 9.1.2012:
Má někdo zkušenost s použitím kostivalu na patní ostruhu?
Zábaly list nebo kořen?

tatiana napsal(a) dne 5.1.2011:
Dobrý večer,
kostival jsem již používala zevně, ale neveděla jsem, že se může používat i vnitřně ( zápaly a vředy žaludku a střev). Teď mám s tímto trošičku problémy a zvažuji možnost vyzkoušet pít čaj z kostivalu. Ví někdo poradit, jestli to vyzkoušet,jak ( dávkování ) a jestli se dá někde sehnat sušený kostival? Díky za radu.

Vojtěch napsal(a) dne 20.9.2010:
Dobrý den,
před nedávnem jsem narazil na rostlinu která vypadá jako kostival ,ale má čistě bílé květy. Chtěl bych se zepat jestli to může způsobit obsah nějakého prvku v půdě, či jestli se jedná o příbuzného kostivalu. Předem děkuji za odpověd.
Karolína Veselovská napsal(a) dne 23.8.2010:
Dobrý den moje K´kamarádka má koně , který trpí schvácením kopyt , schvácenými spěnkovými klouby a silnou artrózou chtěla jsem se zeptat jestli by na něco z toho pomohl Kostival lékařský a jestli ano , tak v jaké podobě ho nasadit....kůň hodně trpí v případě co by jste na to nasadil .... děkuji předem za odpověď
libor napsal(a) dne 7.6.2010:
pokud mate problemy s klouby, je třeba pročistit ledviny a tělo a možna se zbavit parazitu. Kostival bych doporučil hl. na urazy.

Eva napsal(a) dne 3.2.2010:
Na radu sousedů jsme letos na podzim vykopali kořen kostivalu,očistili,nakrájeli na kousky,dali do sklenice a zalili domácí slivovicí. Bude nám takto vytvořený výluh k něčemu? A jak ho používat. Děkuji za radu.

markyta napsal(a) dne 3.6.2009:
Zajímalo by mě jestli se může kůň přiotrávit kostivalem? Vzhledem k tomu, že už v nejednom příspěvku jsem se dočetla, že při příme konzumaci je toxický a může poškodit játra, mám nemalé obavy, že nám kostival u jednoho z našich koní způsobil vážné zažívací problémy.
Po návratu z výběhu se po dvou hodinách u koně objevily bolesti břicha, válení,malátnost a prázdný pohled, přivolaný veterinář diagnostikoval koliku i když příznaky nebyly pro koliku úplně typické. Po výplachu žaludku se po 4hod stav zlepšil a do druhého dne stabilizoval.
S koněm byli ve ve výběhu ještě tři další, kteří žádné problémy neměli. Jinak kůň neměl v jídelníčku žádnou změnu, takže jediná příčina jeho potíží se jeví právě pozření kostivalu.
Tato rostlina roste hojně ve výběhu a mám obavy tam dál koně pouštět.
Pokud máte někdo podobné zkušenosti, ozvěte se, protože koníkův stav byl vážný a myslím, že pokud by se prokázala toxikace kostivalem bylo dobré o tom nejen koňskou veřejnost informovat. Za vaše názory předem děkuji.
RADIM BUFFALO TOBIAS napsal(a) dne 25.5.2009:
RAD BYCH VEDEL JAK TO JE S PRIMYM ZKRMOVANIM KOSTIVALU HOSPODARSKEMU ZVIRECTVU...BEZNE DAVAM NAPR. KRALIKUM VYREZANE TRSY JITROCELE, REBRICKU, SMETANKY, PODBELU, LIPOVYCH VETVICEK S LISTY A MLADYMI KVETY A I RUZNYCH OVOCNYCH STROMU...JAK JE TO S PRIMYM ZKRMOVANIM STVOLU KOSTIVALU I S KVETY A NAPRIKLAD I KVETU AKATU I S LISTIM...??? MA NEKDO ZKUSENOSTI...??? VYCHAZIM Z USUDKU, ZE NEKTERE ROSTLINY MUZOU ROZDILNE UCINKOVAT NA TO CO ONO ZVIRECTVO...MAM K DISPOZICI JEN KNIHU PRIRODNI LECBA KONI...EXISTUJE SNAD I JINA KNIHA, POPISUJICI POUZITI SMESI LECIVEK A TRAVY KE KRMENI...??? MYSLIM, ZE I KVALITA MASA BY MELA BYT LEPSI PRI KRMENI AROMATICKYMI ROSTLINAMI...

Jana napsal(a) dne 5.5.2009:
Je možné kostival použít na léčení bércového vředu?


Lucie napsal(a) dne 1.10.2008:
Dobry den,
měla bych dotaz, tykajici se take koně, který utrpěl zlomeninu sezamove kosti, ktera se odlomila. Lekari mi nedoporucili zadne léky k vnitrnimu uzivani, ale hrejive obklady. Mohu mu nejakym zpusobem pomoci Kostivalem lekarskym, event. jak? Velice Vam děkuji za radu. Luc.


Alena Kalinová napsal(a) dne 8.7.2008:
Zdravím všechny,tvůrce těchto stránek,ale i uživatele.
Poznámka nejen k této bylině,ale všeobecně.Díky za ty stránky,jsou výbornou pomůckou všem,kteří si chtějí zdravě a bez účasti lékařů pomoci.(Samozřejmě,pokud to jde)!
K využití poskytuji výborný předpis na mast z kostivalového kořene,který jsem vyzkoušela a vřele doporučuji.Používala jsem tu mast po sejmutí sádry po zlomeném kotníku,kdy mě všichni strašili,že mě to bude strašně bolet,a bolest se bude opakovat při každé změně počasí atd,atd...Ihned po sundání jsem začala s mazáním cca 14 dnů.Je to už 2 roky a dodnes nevím,co je to bolest a už vůbec si neuvědomuji,že jsem měěla kotník někdy vůbec zlomený!!!Ťuk,ťuk..
Předpis:na stejné díly!!
1 díl drceného kostival.kořene
1 díl lanolinu
1 díl medu
dobře utřít v NEKOVOVÉ nádobě!!!!!Ani při drcení kořene se nesmí použít kovové náčiní!!!!Mast nanést na hadřík,dát na postižené místo,přesto igelit,nebo mikroten.sáček a převázat textilií.Je to sice nevzhledné, trochu "voníte" ovčínem,ale je to SUPER! Tak šťastné uzdravení.Kalinová


Vlasta Krahulíková napsal(a) dne 3.7.2008:
Hezký den, již 3 měsíce se trápím s tenisovým loktem a bolesti i po aplikaci obstřiku,leaseru,ultrazvuku a magnetoterapii jsou pořád stejné.Slyšela jsem,že pomáhá kořen této rostliny.Prosím o návod co s tím.DÍKYLucie Jedličková napsal(a) dne 18.6.2008:
Ještě koník má 18 let a váží asi 650kg.

Lucie Jedličková napsal(a) dne 16.6.2008:
Dobrý den, mám také koně s podobným problémem jak již zde byl uváděn. Kůň má těžké opotřebení kloubů, artrozu, kostnatění chrupavek. Dostává přípravky na kloubní aparát gelapony arthro, MSM apod. Zvažuju kostival lékařský, ale nevím v jaké podobě. V prodejně mají pouze chladivý kostivalový gel. Mohl by jste mi poradit, v jaké podobě je nejlépe kostival použít? Děkuji předem


Eva Procházková napsal(a) dne 6.6.2008:
Dobrý den,
prosím Vás,může se kostival lékařský používat na křečové žíly?Konkrétně přípravek: reumafit kostivalový gel s jalovcem a MSM?


Pavel Hajny napsal(a) dne 4.6.2008:
Dobry den,
mam problem s obema koleny, jedno mam po operaci krizoveho vazu ve druhem poskozeny meniskus. Slysel jsem, ze lze teto rostliny vyuzit k leceni i kolen, treba k vytahovani vody z kolena ... Co je na tom pravdy a jak se aplikuje
dekuji


Anonym napsal(a) dne 4.6.2008:
Dobrý den, bolí mě za krkem, rameno a loket. Jde to ve vlnách. Lékař mi napsal léky proti bolesti, které mi způsobili jen chvilkové uklidnění. Jenže výsledek o odeznění bolesti není žádný. Doslechla jsem se o kostivalu. Pomohl by mi? Je mi 56 let. Děkuji za odpověď


Matabr napsal(a) dne 26.5.2008:
Dobrý den,
moc prosím o pomoc. Trpím revmatoidní artritidou a možná mám poškozený kyčelní kloub. Poradíte mi někdo, jaké bylinky by mi pomohly?
Děkuji a pěkné pozdravení
MatabrAlexandra Mikyšková napsal(a) dne 16.5.2008:
Jsem majitelkou koně, který trpí vážnou artritidou kloubů.Je starý 21 let.Koníček jezdil western barely a tyče což je veliká zátěž na jeho klouby.Zkouším mu aplikovat kostival rozpuštěný v Alpě francovce.Můžu mu tak pomoci od bolesti?Prosím poraďte děkuji.