Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 16276

Iris sibirica - kosatec sibiřský

Slovensky: Kosatec sibírsky

Čeleď: Iridaceae - kosatcovité

 

POPIS:

Až 1 m vysoká bylina rostoucí v trsech. Listy trávovité, přízemní kratší než stonek. Stonek okrouhlý a dutý. Květy, které vyrůstají v počtu 1 až 3 v paždí listenů, světle až tmavě modrofialové, vnější květní lístky odstálé, směřující dolů, bez chlupů, uvnitř světlejší s tmavým žilkováním, vnitřní okvětní lístky vzpřímené, obvykle o trochu tmavší. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Rašelinné a mokřadní louky, rašeliniště, břehy, obvykle na místech, která jsou alespoň v předjaří zaplavena a později mírně vlhká, preferuje půdy bahnité, hlinité, výživné a vápnité, ale ne vysloveně zásadité, nesnáší vysoké koncentrace solí a kosení, proto roste téměř výhradně v nekultivovaných krajinách.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR vzácný, protože jeho stanoviště byla systematicky rekultivována, v posledních letech v souvislosti s útlumem zemědělského využívání méně vhodných půd se snad jeho ústup zastavil. Celkově v Evropě, na východě až po Japonsko, místy ale buď velmi vzácný nebo zcela chybí.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se ve více odrůdách lišících se barvou i tvarem květů (různé odstíny modré a fialové, bílá, růžová, květy se zvlněným okrajem). Vyhovuje mu vlhké a slunné stanoviště.

JEDY:

Celá rostlina zřejmě obsahuje slabě jedovatou tříslovinu a silice. Otrava způsobuje žaludeční a střevní potíže, jež mohou být provázeny krvavými průjmy.