Koniklec luční český - Pulsatilla pratensisOstřice zaječí - Carex ovalis Herbář Wendys
Hledej rostlinu / heslo:

Šanta hroznovitá,Nepeta racemosa
Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa)
zvětšit obrázek
Šanta hroznovitá,Nepeta racemosa
Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa)
zvětšit obrázek
Šanta hroznovitá,Nepeta racemosa
Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa)
zvětšit obrázek
Šanta hroznovitá,Nepeta racemosa
Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa)
zvětšit obrázek

Nepeta racemosa - šanta hroznovitá

Syn.: Nepeta mussinii
Slovensky: Kocúrnik

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod

Nepeta zahrnuje asi 60 druhů, které rostou v Eurasii a v severní Africe.

Popis:

Vytrvalá, 15 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha poléhavá až přímá, oble 4hranná, šedochlupatá. Listy řapíkaté, okrouhle vejčité, na okraji vroubkovaně zubaté, na bázi srdčité, na obou stranách hustě pýřité. Květy v jednostranných, vzájemně oddálených lichoklasech, krátce stopkaté, fialové až modré, s tmavšími skvrnami na dolním korunním pysku a v ústí korunní trubky, korunní trubka vně chlupatá, horní korunní pysk 2laločný, dolní korunní pysk 3laločný s prostředním lalokem mističkovitě prohnutým a na okraji zubatým, tyčinky vyčnívají z korunní trubky, prašníky černofialové, kalich chlupatý, listeny podobné listům. Plodem je tvrdka. Kvete v V až IX.

Původ:

Malá Asie, Kavkaz, Zakavkazí, u nás dosti často pěstována a občas i zplaňuje, zejména na slunných, teplých a sušších stanovištích jako jsou staré lomy, kamenité stráně apod.

Pěstování:

Pěstuje se stejně jako šanta zkřížená.

Poznámky návštěvníků těchto stránek:

E.K. napsal(a) 10.8.2009, 08:33 hod.:
Protože okolo této rostliny chodím denně do práce po Václavském náměstí v Praze a teprve dnes jsem se od zahradnic udržujících záhony dozvěděl jak se jmenuje, kladl jsem si otázku, zda-li se nejedná o nějakou léčivou bylinu. Především pro aromatickou vůni po rozetření části rostliny mezi prsty. Nevíte někdo? Děkuji E.K.
[reagovat]

Tom (tom.janecek[zavinac]gmail.com) napsal(a) 18.9.2009, 09:33 hod.:
Aromaticka a uzitecna je, ale ne pro cloveka nybrz pro nase kocici kamarady. Od toho take slovenske jmeno kocurnik nebo anglicky catnip. V zahranici, u nas jsem je zatim nevidel, se daji poridit polstare naplnene touhle bylinkou - kocouri se po nich muzou zblaznit;)

[napsat novou poznámku nebo dotaz k této rostlině]


Najít weby o této rostlině:
Googlem - Seznamem
Najít obrázky této rostliny:
Googlem - Seznamem

Další rostliny rodu Nepeta:


Rostliny rodu Nepeta obsažené
v Názorné květeně zemí koruny české (1900-1904):
Šanta (rod) - Nepeta
Šanta kočičí - Nepeta cataria
Šanta nahá - Nepeta nuda
[Šanta lesostepní - Nepeta nuda]


osiva-semena.cz



RSS RSS

Úvod (Home) Zobraz rostliny: Zpět (Back)

Reklama na tomto webu

Další moje weby:
  • Astrologický program Nebeský kalendář
  • Astrology software Sky Calendar
  • Zvířata na fotografiích
  • Muzeum České Sibiře a Oficiální stránky obce Miličín

  • Spřátelený web:
  • Živé drahokamy