Dieffenbachia maculata - difenbachie skvrnitá (mramornatka, diefenbachie)

Syn.: Dieffenbachia seguine, Dieffenbachia picta
Slovensky: Difenbachia strakatá

Čeleď: Araceae - árónovité

 

POPIS:

Statná, až 2,5 m vysoká rostlina s dřevnatým, přímo rostoucím kmínkem. Listy velké, řapíkaté, střídavé, široce eliptické, výrazně žilnaté, skvrnité nebo pruhované. Květy drobné, žluté, uspořádány v palici, v kultuře se však objevují jen ojediněle. Plodem je červená až oranžovo-červená bobule.

PŮVOD:

Tropická Amerika, zejména Brazílie.

JEDY:

Difenbachie je řazena mezi středně jedovaté rostliny. Zejména stonek, ale i jiné části rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, jenž dráždí pokožku, oči i sliznice. Po požití rostliny se objevuje slinění, zvracení, křeče, záněty a otoky zejména v ústech, v krku a na rtech, v těžších případech se mohou objevit i dýchací potíže. Postiženému je třeba podávat dostatek tekutin a je třeba přivolat lékařskou pomoc. Na kůži vyvolává šťáva z rostliny místní podráždění, pálení, svědění, někdy i puchýře, dostane-li se do oka, může způsobit jeho poškození nebo i dočasnou slepotu. Z těchto důvodů by se difenbachie neměla pěstovat v bytech, kde se volně pohybují buď velmi malé děti nebo domácí zvířata.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v řadě odrůd, které se liší zejména kresbou na listech. Základmí zásady pro pěstování jsou:

  • Teplota: V létě vyšší teplota, ale ne přes 30 °C, v zimě nejlépe teplota 18 až 20 °C, starší rostliny možno pěstovat při 16 °C, ale teplota pod 14 °C již může vést k poškození rostliny.
  • Umístění: V létě chránit před přímým slunce, naopak v zimě vyhovuje jasně osvětlené místo. Rostlina nesnáší průvan.
  • Zálivka: Na jaře a v létě zálivka častá, v zimě je dobré přísun vody poněkud omezit. K zálivce by měla být použita měkká (dešťová) voda pokojové teploty. Rostlině prospívá vyšší vzdušná vlhkost (70 až 80%), při nižší vlhkosti je nutné rosit.
  • Přesazování: Na jaře přibližně každý 2. rok. Nejlépe je použít směs hrubé listovky, drnovky, rašeliny a písku smíchané v poměru 2:2:1:1, pH substrátu asi 5,5 až 6.
  • Množení: Množí se vrcholovými řízky nebo řízky z kmínku o délce asi 5 cm. Vrcholové řízky zakořeňují v rašelinném substrátu při teplotách 22 až 24 °C za 4 až 6 týdnů. Po práci s řízky si nezapomeňte důkladně umýt ruce!!! (viz. odstavec jedy)

 

  • Problémy při pěstování:
    • Spodek stonku měkký: Pravděpodobně způsobeno nadbytkem vody a nízkou teplotou.
    • Listy žloutnou a vadnou: Příčinou je zřejmě nízká teplota nebo průvan nebo obojí.
    • Listy opadávají: Příčinou je zřejmě opět nízká teplota nebo průvan nebo příliš suchý vzduch. Opadávají-li však pouze spodní listy, je to jev zcela přirozený. Vede-li však i tento přirozený opad listů k tomu, že rostlina nevypadá pěkně, lze ji asi ve výšce 10 cm seříznout - zpravidla velice brzy a velmi ochotně znovu obrazí.
    • Listy ztrácí barevnost: Zřejmě je rostlina vystavena přímému slunečnímu záření.
    • Listy jsou na okraji hnědé: Zřejmě způsobeno nedostatečnou zálivkou.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Monča napsal(a) dne 8.6.2015:
Dobrý den, ráda bych se zeptala co může být důvodem žloutnutí, hnědnutí a úhynu lístků v různých patrech rostliny. Zalévám dvakrát týdně. Rostlinu mám teprve dva měsíce cca50cm, hnojím univerzálním hnojivem cca 1x měsíčně. Stanoviště světlé, bez přímého slunce. Napadlo mě, že byla vysazena s nedostatečně vyvinutými kořínky nebo prostě dělám něco úplně špatně.

Daniela napsal(a) dne 4.1.2015:
dobrý den chtěla bych se zeptat jestli muže být jedovatá i voda v misce pod rostlinou?

  • Martin Chromečka napsal(a) dne 8.7.2015:
    Ano může. Má teta Dieffenbachii rosila. Měla ji nad gaučem. Jak nad ní seděla tak jak na ní kápla ta voda a měla vyrážku . Nicméně Dieffenbachia má schopnost rosit se i "sama" na těch listech. (Někde jsem to zaslechl ale i viděl. Můj otec má myslím až 4 Dieffenbachie. A jedna mu dokonce i kvetla ta se světlými listy. )Prý se má zalévat destilovanou nebo převařenou vodou aby se snížila jedovatost, ale nevím jestli to není nesmysl.

vendula napsal(a) dne 1.11.2011:
také jsem si koupila difenbachyi skvrnitou,měla krásné rovné listy.Ale asi po 14 dnech se mi spodní listy začaly po stranách kroutit nahoru a je to jako lodička.Už se s tím někdo setkal a ví čím to je? Prosím poraďte.Děkuji
/pište prosím na email/

Gabriela napsal(a) dne 24.6.2011:
Je ta rostlina moc jedovata? Protože my mame doma maleho kralička a on okousal pulku listu a zatim s nim to neudelalo nic a uz je to 2 dny. Prosim poraďte

Renata napsal(a) dne 28.3.2011:
Mám vedle sebe na okně dvě dieffenbachie a jedna má krásné lupeny a druhá je ve špici vůbec nerozbaluje. Rostou vždy další a další ale zůstávájí srulované jeden v druhém a nerozbalí se. Je to nějaká nemoc??Děkuji.

Monika napsal(a) dne 26.9.2010:
Prosím poradte.Mohu nechat diefenbachii květy nebo je mám uříznout?Má skoro 2m kvete dost často a bojím se,že s květy muže zajít.Děkuji za radu.

  • Petra napsal(a) dne 28.3.2011:
    Dobrý den,
    květy uštipujte, bránní růstu listů.

  • Věra napsal(a) dne 23.5.2015:
    Co jste udělala, že kvete?

Erika napsal(a) dne 17.9.2010:
Dobrý den doma mám dvou metrovou rostlinu poslední rok mi začali hnědnout okraje spodních listu několikrát jsem zkoušela změnit stanoviště a zálivku provádím pravidelně nevím si vůbec rady nemůže to být třeba stářím? Přitom mi od jara vyrostlo kolem osmi nových listů. Děkuji za jakoukoliv radu.

kokosak napsal(a) dne 16.5.2010:
jak casto hnojit??????

zdeněk napsal(a) dne 15.5.2010:
Na listech,hlavně na spodní části, ali i stonku rostliny se objevily bílé krystalky. Mohou to být krystalky šťavelanu vápenatého, který rostlina obsahuje, nebo je roslina nemocná. Roslinu jem důkladně osprchoval, ale po týdnu s krystalky objevily opět. Jinak rostlina roste, spodní listy občas odpadnou, ale to přičítám suchému vzduchu v bytě.
Může mi někdo poradit? Děkuji.

anajbl napsal(a) dne 1.4.2010:
Nové listy difenbachie zůstávají zkroucené a zcela se nenarovnají, zůstávají zavinuté a špičkou jakoby vnořené do stonku, připadá mi, že postrádají nějaké živiny, snažím se rostilny hnojit i pravidelně zalívat. Poraďte mi, kdo s tím má zkušenosti!

  • Lubko napsal(a) dne 16.6.2010:
    U mojej sa sice narovnaju, ale casom su poohybane, dost zvesene. Zalievam dost, mozno vela? Ma 10 listov a kvet.

jana napsal(a) dne 22.3.2010:
Dobrý den, zajímá mne proč se podle Feng shui nedoporučuje mít difenbachii v bytě?

Katushe napsal(a) dne 22.3.2010:
A přece kvete :) Čím jsem si to zasloužila ? A rovnou 3 květy najednou.

franc211 napsal(a) dne 3.1.2010:
muze se stat,ze by po oliznuti teto rostliny doslo k umrti kocky?

  • Katushe napsal(a) dne 22.3.2010:
    Po olíznutí snad ne. Kdyby ukusovala ty listy, tak je to horší.

IVANA napsal(a) dne 15.11.2009:
DOBRÝ DEN,chci se zeptat,v září jsem si tuto rostlinu dala do ložnice,zhruba půl metru od hlavy,a v té době jsem byla velmi nachlazená,až do dnešního dne,v noci kýchám,smrkám,a přes den nic.Je možné že můžu mít na ni alergii,jsem alergik na pyl,díky I.K.

karla napsal(a) dne 10.11.2009:
CHtěla bych se zeptat,jestli může být difenbachie v pokoji,kde spím?

  • karel napsal(a) dne 20.2.2010:
    rozhodně jo difenbachie neprodukuje žádnej otravnej pyl takže by to mělo bejt v pohodě a nepředpokládám že bys jí jedl/a nebo sušila a kouřila.
    Rozhodně se neboj a ber ji klidně i do pokoje :)

beata napsal(a) dne 19.7.2009:
aj mojej difenbachie stale padali spodne listy.uz som ju chcela vyhodit.ale dnes som zbadala ze zacala kvitnut.nechcela som verit vlastnym ociam. lebo citala som ze kvitne len ojedinele.tak sa my asi odvdacila ze som ju nevyhodila.

jituu napsal(a) dne 18.3.2009:
Ahoj,mám doma jednu z odrůd difenbachie asi 3 měsíce. Nyní jí vylezly uzké dlouhé bílé květy obalené jakoby ve světlém listu. Jednou cca do týdne uvolňuje šílený smrad a potřebovala bych poradit, jestli ta "vůně" není jedovatá a dá se jí nějakým zpusobem zbavit, třeba ostříháním květů.Díky za radu.

  • Martin Chromečka napsal(a) dne 8.7.2015:
    To mému otci dělalo taky. Byl to taký smrad že ho musel odstřihnout a dát pryč. To byla ta odrůda maculata (skvrnitá). My ji v rodině lidově říkáme královská. Pak mu ta se světlezelenými listy a tmavězeleným ohraničením listů (název si nepamatuji) též kvetla, ale tam ten květ nesmrděl jen byl nevýrazný.

Lenka napsal(a) dne 11.2.2009:
Při ošetřování difenbachie (ruční odstranění asi 8 poškozených listů ze 2 rostlin) se u mne objevily příznaky dušnosti, pálení jícnu, tlaku v hlavě a třes rukou, jaké jsem dosud nikdy nepocítila. Asi do hodiny tyto příznaky ustaly. Její přítomnost v ložnici způsobuje i neustálou nepohodu při spánku a bolesti hlavy. Asi netušíme, jaké další nepříjemnosti může působit, a tak raději nepěstovat!

  • Martin Chromečka napsal(a) dne 8.7.2015:
    Možná máte na ni alergii (jako já mám na mák.) Po přesazení jsem si stejně musel umýt ruce od hlíny. navíc jsem si je ošetřil krémem na ruce. V pokoji jsem nikdy nepohodu při spaní neměl. Dokonce jsem se dozvěděl že Dieffenbachie dokáže odstraňovat cigaretový kouř, pohlcuje nadměrné teplo a díky svojí jedovatosti odpuzuje otravný hmyz :). První dvě výhody mohu klidně potvrdit.

Katka napsal(a) dne 24.1.2009:
Dobrý den,mám dotaz odjeli jsme na chalupu a difenbachie mi zmrzla tak jsem jí uřízla myslíte že mi pustí kořeny????
a mám zbylé listy ovadlé všechny otrhat děkuji za odpověd.

  • meli napsal(a) dne 24.9.2009:
    Kořeny pustí, stačí dát stonek do vody,taky když jí uřízneš zasazenou a zůstane kmínek - vyrazí znova listy.

Klára napsal(a) dne 20.10.2008:
Difenbachii mám doma a trošku si nevím rady. Rostlina mi vyrostla do výšky cca 2 metry o třech kmíncích. Kmeny jsou měkké a kytku sotva udrží. Příjde mi, že kytka roste do výšky a kmeny nesílí. Napadlo mě kmeny alespoň do poloviny uříznout, ale nevim zda by byl muj postup správný. Bojim se, že by jí už nevyrostli listy.Předem díky za radu. Klára

  • Elen napsal(a) dne 26.8.2009:
    Klidně můžete kmen seříznout úplně dole.Obrazí rostlina celkem rychle a většinou na dvou místech,rostlina je tedy hustější. Mám to vyzkoušené už několikrát.Seříznotou rostlinku můžete dát zakořenit do vody a pak opět zasadit.

Vlasta napsal(a) dne 7.9.2008:
Dobrý den,rád bych se někoho zeptal na dobu trvání příznaků po požití Dieffenbachie,na následky a stav osoby,která rostlinu požila,třeba i vícekrát a je-li možný projev kožních příznaků,byla-li rostlina požita a při tom jinak nedošlo ke kontaktu rostliny s pokožkou. Děkuji Vlasta

simona štejnarová napsal(a) dne 24.5.2008:
Dobrý večer mohou nastat při olíznutí této rostliny teploty?

  • Vulpes verus napsal(a) dne 13.7.2008:
    Zvýšená teplota pravděpodobně s olíznutím rostliny nesouvisela, protože nerozpustné kalciumoxalátové krystalky, které by vyvolaly zánětlivý proces uvolněním histaminu a kininů organismem, se uvolňují z idioblastů (buněk rostliny)až po rozrušení rostlinné tkáně (kousáním,pojídáním,žvýkáním). I kdyby došlo k pozření rostliny, tak se nejprve objeví jiné příznaky( zvracení,zarudnutí či otoky) a až posléze zvýšení teploty jako příznaku pravé zánětlivé reakce.
    U zvířat nebyla zvýšená teplota zaznamenána, naopak může dojít k snížení teploty.

jana napsal(a) dne 4.4.2008:
dobry den,mam difenbachii,ale uz mi rostla hodne do stropu tak jsem ji zarizla a spolu s listy jsem ji dala do vazy zakorenit,ale bohuzel mi zacaly zloutnout listy pporadite mi jak ji mam zachranit je velka a krasna mam ji pod oknem takze svetla ma dost.poradte mi prosim at ji zachranim,dekuji.

  • Lenka napsal(a) dne 12.8.2008:
    difenbachiu treba zrezat nie zvrchu,ale odspodu,my ju mame doma 2-metrovu,tak ju vzdy zrezeme asi 50cm odspodu a tu vrchnu cast zasadime rovno do zeme,ani ju nikam nedame zakorenit,par lisov zozltne a tie potom odrezeme.a co je zvlastne,vzdy,ked ju zrezeme a zakoreni sa,tak raz za 2 roky,vzdy nam zakvitne.mame ju uz asi 20rokov. inac,ten zvysok nechame a z neho zboku vyrazi novy kvet,ten potom odrezeme a zasadime.

Komentáře   

Evaa
# Holý stonekEvaa 2017-01-22 08:55
Já jsem dostala diefenbachii s listy jen v horní části rostliny, uřízla jsem celý stonek a zasadila rovnou do hlíny s komentářem, buďto porosteš nebo ne. Tak krásnou diefenbachiii, jakou mám teď já, mají snad jen v zahradnictvích. Chytla se i v hlíně a je nádherná.
marcel kukačka
# difenbachiemarcel kukačka 2016-05-23 21:18
ahoj lidi,mám dotaz.Došel nám doma ledovej salát a tak jsem natrhal pár listů z difenbachye a udělal salát s octovou zálivkou babičce . Za chvíli se jí udělalo zle a slyšela hlasy .Potom vzala chodítko a strašlivou rychlostí se rozjela proti zdi.....chci se zeptat,jestli náhodou není ta kytka halucinogení.....
Jarmila Navrátilová
# dotazJarmila Navrátilová 2015-12-04 12:46
Mám dotaz zda se může stát-mám v bytě difenbachii ale taky se volně pohybující agamu kdyby jazýčkem olízla byť jednu kapičku šťavy z listu ublíží jí to nebo může i pojít děkuji JN

Nemáte oprávnění psát komentáře.