![]()
Herbář Wendys
|
|||||
| Úvod | Rostliny cizí | Květena česká | Slovník | Herbář 1899 | Software Herbář |
| Vaccinium vitis-idaea - brusinka (brusnice brusinka, brusinka obecná)Slovensky: Brusnica pravá Čeleď: Ericaceae - vřesovcovité
RodVaccinium zahrnuje asi 200 druhů, které rostou nejvíce v horách tropické jihovýchodní Asie a na tichomořských ostrovech, dále v horách Ameriky a východní Afriky a jen několik málo druhů v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule. Popis:Celoročně zelený keříček, 10 až 30 cm vysoký, dřevnatějící. Větve vzpřímené nebo vystoupavé, oblé. Listy krátce řapíkaté, kožovité, obvejčité, eliptické nebo okrouhlé, na okraji celokrajné a mírně podvinuté, na spodní straně drobně tečkované. Květy v koncových hroznech, koruna zvonkovitá, 4 až 5četná, bílá, s růžovým nádechem. Plody jsou červené, jedlé bobule, jež dozrávají v VII až IX. Kvete v V až VII. Stanoviště:Světlé lesy, vřesoviště, rašeliniště, pastviny, písčiny, skály, kosodřeviny, horské louky, na půdách kyselých, chudých, rašelinných, písčitých, kamenitých. Rozšíření:V ČR v teplých oblastech vzácně nebo zcela chybí, v chladnějších oblastech roztroušeně až hojně, nejvíce v podhorských až horských polohách. Celkově roste v chladnější části Evropy (neroste ve Středozemí, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m) a Asie, vyskytuje se i za polárním kruhem, na východě roste až po Japonsko, dále roste v Severní Americe a v Grónsku.
Léčitelství:Sbírá se list (Folium vitis-idaeae) a to koncem léta nebo na podzim, některými autory je doporučován i jarní sběr. Suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Další užití:Z plodů se dělají kompoty, sirupy, marmelády a jiné pochutiny. Poznámky návštěvníků těchto stránek:Hana napsal(a) 15.10.2010, 10:20 hod.: Dobrý den, může se (případně kdy) brusinka zastřihovat? Děkuji [reagovat] pavol1 (pavol1[zavinac]seznam.cz) napsal(a) 6.2.2009, 19:34 hod.: Brusinka-ako doplněk stravy běžně k dostání v lékarně pod obchod.jménem cramberry [reagovat] Sony (21cadojeka[zavinac]seznam.cz) napsal(a) 30.1.2009, 20:24 hod.: Dobrý den nevíte nahodou kde se dá keř brusinky koupit?Děkuji za odpověď [reagovat] Líba (libaraj[zavinac]seznam.cz) napsal(a) 29.3.2010, 22:40 hod.: brusinky můžete koupit téměř v každém lepším zahradnictví já osobně je koupila v zahradnictví Kruh u Jilemnice u nich to nemá chybu dostanu vždy dobrou sadbu která není předražená a druhou sazenici mám od Starka zahradníka a i u něj se dobře nakupuje budˇna dobírku nebo osobně Lenka napsal(a) 17.10.2011, 14:09 hod.: V pátek jsem zakoupila v Baumaxu za 190,-Kč obaleno květy i plody...uvidíme jak se rostlince brusince bude dařit dále... jana (janaotavova[zavinac]centrum.cz) napsal(a) 14.9.2008, 18:13 hod.: prosím děti trpí na záněty ledvin a močových cest,nevíte jak udělat macerát nebo jiné využití. děkuji [reagovat] Daniela Klečková napsal(a) 14.6.2009, 18:50 hod.: Kupte si čaj brusinkový bez přídavku citronu a ten pít podle návodu.Dají se koupit i sušené slazené brusinky,jsou sice trošku dražší,ale dětem to bude chutnat,je to lepší než bonbony a účinek stejný jako čaj. vláďa (vlada.vytasek[zavinac]centrum.cz) napsal(a) 17.10.2011, 20:06 hod.: Rád bych varoval před nadměrným užíváním brusinek,které obsahují arbutin a ten může při předávkování poškodit játra Pro děti bych brusinky nedoporučil. Na záněty ledvin je lépe používat čaj z celíku zlatobýlu,pitulníku a svízele syřišťovitého bylinář Vláďa [napsat novou poznámku nebo dotaz k této rostlině]
Reklama na tomto webu
|