Drosera capensis - rosnatka kapská

Slovensky: Rosička
Čeleď: Droseraceae - rosnatkovité

 

POPIS:

Listy v přízemní růžici, polovzpřímené, dlouhé okolo 10 cm, čepel hustě pokrytá červenými tentakulemi. Stvol květenství vyrůstá ze středu listové růžice, je vysoký obvykle 20 až 30 cm, zelený, chlupatý. Květy v průměru asi 1 až 2 cm, růžové, 5četné, vykvétají postupně, ve vijanu obvykle jen jeden každý den.

POPIS LAPACÍCH ORGÁNŮ:

Lapacími orgány rosnatek jsou listy pokryté zvláštními žlázkami (tzv. tentakule), jejich hlavičky vylučují v podobě drobných kapek lepivý sliz (který se ve světle leskne jako kapka rosy, z čehož vzniknul český název těchto rostlin) obsahující trávící enzymy a mukopolysacharidy. Tentakule jsou dlouhé nebo krátké: Dlouhé jsou rozmístěny na okrajích listů a ohýbají se pouze směrem ke středu listu, čímž při uvíznutí kořisti zpevňují její uchycení. Kratší tentakule jsou rozloženy po celé ploše listu a ohýbají se všemi směry podle podráždění způsobeného tělem kořisti. Po uvíznutí kořisti je pohyb tentakulí dokončen obvykle za 20 minut až několik hodin, u některých druhů rosnatek dokonce i během jedné minuty. Kromě toho jsou některé druhy schopny obvinout kolem těla kořisti doslova celý list (např. právě zde uvedená D. capensis). Kořistí rosnatek bývá pouze drobnější hmyz, větší hmyz obvykle najde dost síly na osvobození, ale u některých druhů se vyvinuly různé "zlepšováky", které osvobození kořisti mají zabránit: Jsou to např. protažené listy, na kterých se zvyšuje šance, že se kořist jednoduše vysílí, nebo fakt, že mnoho druhů vytváří celé koberce, na kterých uvíznuvšímu hmyzu hrozí totéž nebezpečí.

ROZŠÍŘENÍ:

Jižní Afrika.

PĚSTOVÁNÍ:

Tento druh (a druhy sem odkazující) patří k poměrně velmi snadno pěstovatelným masožravým rostlinám. Pěstuje se ve směsi rašeliny a písku smíchané v poměru 4:1, ale prospívá dobře i v čisté rašelině. Je-li pěstován v květináči, pak by květináč měl celoročně stát v misce vody (nejlépe dešťové, rostlina špatně snáší tvrdou vodu!), ale vzhledem k tomu, že rosnatky vyžadují vedle trvale zamokřeného substrátu i poměrně vysokou vlhkost vzduchu, bývají vhodnějšími nádobami např. otevřená akvária, vitríny nebo skleníky (akvária nezakrývat, musí být větraná, jinak hrozí hniloba). Světla by rostlina měla dostat co možná nejvíce, přímé slunce neuškodí, ale právě naopak. Přes léto je možné rostlinu pěstovat venku např. na okenním parapetu (nejlépe situovaném na jih), v zimě je ideální teplota mezi 10 až 15 °C, dobře však snáší i běžnou pokojovou teplotu, důležité je však i v tomto období zajistit dostatek světla, vláhy a vzdušné vlhkosti. Množení se provádí listovými nebo kořenovými řízky (které se přitlačí na povrch vlhké rašeliny), dělením trsů nebo výsevem semen. Drobná semena se pouze nasypou na povrch vlhké rašeliny, přičemž v době klíčení je opět nutné zajistit vyšší vzdušnou vlhkost a přiměřeně vlhký substrát (nedoporučuji zalévat přímo na semínka, ale raději po stěn


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Kateřina napsal(a) dne 20.7.2013:
Mám droseru už 2 roky a 4 měsíce, skoro celou tu dobu byla v pořádku, často se množila, dávala jsem oddenky známým. Nedávno se ale něco stalo - listy, které jí rostou, jsou bledší než obvyklé zelené, kratší a slabší, a kromě toho začínají na konečcích černat a schnout ještě dřív, než se úplně rozvinou. Vlhkost, ve které žije, je přitom pořád stejná. Začalo to asi před 3 týdny (po posledním přesazení) a nevím, co bych proti tomu mohla dělat. Je to tím, že má pořád moc nízký květináč, nebo třeba málo světla (i když stojí pořád na parapetu jižní strany), anebo něčím jiným?
Budu moc ráda za odpověď!

  • ivča napsal(a) dne 4.8.2013:
    Nepřesadila jste ji do špatné hlíny? Pokud nemají rašelinu -uhynou

  • Katka napsal(a) dne 2.1.2015:
    Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak jste si nakonec s Vaší rosnatkou poradila? Stalo se mi to samé a nevím, co s ní mám dělat, aby mi neuhynula. Předem děkuji za odpověď.

Lenka napsal(a) dne 1.6.2013:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak starou rosnatku můžu krmit mouchami. Koupila sem si malou rosnatku madagaskarskou, odhadovala bych jí tak na půl roku starou. Nevím, jestli už ji mohu krmit.

: ) napsal(a) dne 2.3.2013:
Dobrý den, dnes jsem si koupila Rosnatku v prodejně Tesco. Myslíže že přežije? Jak to mám zjistit zda je živá nebo uhynula? Děkujun za odpověd.

Snake napsal(a) dne 24.9.2012:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně substrátu, ve kterém je rosnatka zasazená. Zaléváp ji dešťovkou a přitom na povrcu substrátu je bílý povlak-asi plíseň nebo co. Je to rašelina s pískem prosíím poraďte.

V. CZ napsal(a) dne 9.9.2012:
Dobrý den, jsem šťastný pěstitl rosnatky kapské, přes léto krásně rostla, ovšem blíží se zima a netuším, jak by měla vypadat Její ideální dormance? Prosím Vás, kdo již máte se zimní dormancí jihoafrické rosnatky zkušenosti, napište co a jak (teplota, světlo/tma, vlhkost, umístění - pochybuji, že podobně jako špirlice by měla jít do ledničky). Jsem Vám velmi vděčný a MOC Vám předem děkuji!

Martin napsal(a) dne 24.8.2012:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na rosnatku ,,aliciae". Koupil jsem si ji nedávno, ale lístky má na okrajích zvadlé a nové lístky, které teprve rostou, tak rostou strašně pomalu. A netvoří se jí ,,rosa" a přitom ji mám pořád na slunci a dešťové vody má dostatek. Je zasazená v rašelině s pískem.... Tak kde je chyba?? Díky za všechny kladné odpovědi..

  • Martin napsal(a) dne 26.8.2012:
    Jo a ještě k tomu ty malé lístky, které rostou, tak začínají černat... Nerad bych o ni přišel:-( Prosím poraďte..

Anonym napsal(a) dne 30.4.2012:
Dobrý den, mohu se zeptat zdejších odborníků, jak často potřebuje rosnatka ulovit nějakou tu mušku? Koupila jsem si ji nedávno v Globusu s tím, že mi pomůže lovit octomilky, až zase budou mít letní nálety, ale zatím je na ně ještě brzy - jak dlouho tedy bez nich vydrží? Předem děkuji všem za radu :-)

  • Veronika Brzicová napsal(a) dne 9.5.2012:
    U všech masožravých rostlin se nedoporučuje chytat jim hmyz, tyto rostliny si vyvinuly chytací pasti, protože žijí v prostředí chudém na živiny, tudíž, když je budete takto dokrmovat, můžete rostlině spíše uškodit. Nejspíše vám začne odumírat. Když začne rostlina nakvétat a vy chcete, aby zesílila, je lepší květ odstřihnout. Pokud ji necháte nakvést, je dobré po odkvětu květ odstřihnout. Drosery vyžadují neustálý přísun vody chudé na živiny, tudíž je nejlepší je mít v nádobě s dešťovou vodou, destilovanou vodou, pokud není nic lepšího, či v zimě můžete využít sníh. Drosery mohou být celý rok venku. Na zimu při větších mrazech je lepší je přenést dovnitř. Platí přímá úměra slunce a chlad. Čím více osvětlení, tím snesou větší teplo. Ovšem neměla by teplota na zimu přesáhnout deseti stupňů. Pokud se chcete dozvědět o problematice masožravých rosltin více doporučuji knihu Masožravé rostliny, stránky www.masozravky.cz nebo časopis Trifid.

jindrich hartl napsal(a) dne 20.8.2011:
Dobrý den.
Moje rosnatka (Drosera capensis alba), kvete, tedy už pomalu odkvétá. Má čtyři šlahouny dlouhé asi 30 cm. Chci se zeptat, jestli bych je neměl ustřihnout, aby to rostlinku příliš nevysilovalo.
Zdravím a děkuji za info. J.H.

Patrik napsal(a) dne 27.7.2011:
Ahoj, mám doma asi už půl roku tuto rostilinku, když jsem si jí přinesl domů měly tentakule přibližně těch 10cm jak se tady píše, od té doby začly růst tentakule staště malé odproti těm starým, maximálně 5cm dlouhé....poradí mi někdo čím to je? děkuju, Patrik

Martinkok napsal(a) dne 9.7.2011:
Dobrý den mám rosnatku kapskou v akváriu na půl zakryté potravinářkou folií z důvodu větší vlhkosti přesazenou v rašelině s perlitem v krásně nadýchaně rašelině kde je rostlinka jen jakoby posazená zalévaná deštovou vodou jeste do akvaria rosím ale rostlinka netvoří kapičky na tentakulích poradíte mi někdo prosím? :-(

Eliška napsal(a) dne 15.5.2011:
Koupila jsem si rosnatku a má listy plné drobných vysátých mušek. Nepůsobí to hezky. Je možné je nějak odstranit, třeba pinzetou? Neublížím tím rostlině?

  • T.M. napsal(a) dne 19.6.2011:
    no může to tou pinzetou zkrátit životnost rostliny protože ten maz který vytavaří na povrchu trichomů můžete setřít a zmenší se životnost rostliny ale s těma muškama nic nezmůžete tyto musšky chytá normálně a budou tam skoro pořád :)

zuzan napsal(a) dne 26.2.2011:
Dobrý den, na půdě pod mou rosnatkou se objevila plíseň a mechy. Můžou jí uškodit? Jak se jich mám zbavit? Zároveň jsem tam našla i malé mladé rosnatky. Děkuji za odpověď.
Zuzan

  • T.M. napsal(a) dne 19.6.2011:
    mychy nevadí ale ty plísně jsou horší záležitost já mám na MOJI ROSNATCE též mechy ale s tou pliísni něco udělejte :)

dedanm napsal(a) dne 14.10.2010:
nevi proč mě již po druhé uhynuly všechny masožravky při přechodu na letni misto(odělání skla kterým byly kryté).do 2 dnů mě všechny uhynuly, jak capillaris tak capensis i dioney.zůstaly pouze tučnice Poradí mě někdo,co dělám za chybu????

adamos napsal(a) dne 16.7.2009:
Zdravím pěstitele rosnatek. Chci se zeptat na podmínky pro pěstovani. Přenesl jsem si z bytu rosnatku do klimatizovane kancelaře kde je teplota 25°C a vlhkost 55% a k tomu jenom umělé světlo, přestaly se tvořit kapičky a rostlina vypadá seschle, ale přitom je neustale v misce voda. Možná ji chybí vlhkost. Dotaz je: čím ji zachraním? a jestli v kombinaci takových podmínek to ma smysl a budoucnost. Předem děkuji za rady

  • ddadda napsal(a) dne 21.10.2009:
    Čau, zkus jí zavřít do 100 vlhkosti měla by se orosit

  • david napsal(a) dne 23.1.2010:
    ahoj rosnatka nema kapky rosy protoze ma malo svetla

jana napsal(a) dne 4.1.2009:
DOBRÝ DEN USCHLA MI ROSNATKA MAM JI OSTRIHAT
ROSNATKA KAPSKA

  • david napsal(a) dne 13.5.2010:
    no me seto take stalo ze mi uschla rosnatka drosera capensis kdyz neuvidis naznaky ze roste tak ji vyhod a kup si jinou

vosbar napsal(a) dne 20.11.2008:
šla by místo rašeliny použít i hrabanka přímo z lesa???Děkuji předem za odpověd

  • david napsal(a) dne 7.2.2010:
    vzadnem pripade ji nedavejte zeminu z lesa obrattese raci na skusene pestitele. potrebuje zeminu pro masozrave rostliny .avzadnem pripade ji nedavejte zeminu pro pokojove rostliny .zeminu koupite pro masozrave rostliny treba pres intertnet.

Filip napsal(a) dne 6.9.2008:
Ahoj... mám rosnatku z květinářství a tak nevím, jak se jmenuje, ale to mi moc nevadí.. vadí mi spíše, že se jí na rašelině vytváří takové hnědo-žluté fleky... mám jí už asi půl roku a roste krásně, ale nevím co znamenají ty flíčky.. děkuji moc

  • Bobík napsal(a) dne 18.9.2008:
    Tyto skvrnky se vytvářejí v případě přesolení půdy... pokud svou "Adélu" zaléváš kamenitou vodou musíš počítat s tím, že bude potřeba rostlinku přesadit vždy do nové půdy, když se tyto fleky objeví. Přesaď ji nejlépe do rašeliny a křemičitým pískem v poměru 1:1 ...

  • david napsal(a) dne 12.2.2010:
    skvrny se tam udelali protoze je zalevali tvrdou vodou .raci ji presat .musis ji zalevat vodou bud prevarenou nebo destovou ale muzes take ji zalevat vodou odstatou doporucuji 1den nechat odstat

  • wiezdmin napsal(a) dne 21.10.2010:
    dobry den ,pomer pisek-raselina 2:1!

Alena napsal(a) dne 25.8.2008:
Dobrý den,
chci se zeptat ohledně potravy - když nebude mít rostlina dost možností nachytat si sama, je možné dát mrtvou nebo z mucholapky?

Díky

  • Bobík napsal(a) dne 18.9.2008:
    Je dobré jí dát nějaký hmyz pomocí pinzety, ale nejlépe nějaký živý nebo aby se alespoň ještě hýbal ...

  • david napsal(a) dne 13.2.2010:
    musi te ji davat potravu zivou aby se hibala.protoze kdyz prisedne hmiz na rostlinu a hibese tak ji podrazdi k ohybu tentakuli

Katka Š. napsal(a) dne 9.8.2008:
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně pěstování rosnatky. Koupili jsme si rosnatku kapskou a ta asi měsíc krásně rostla a chytala drobný hmyz. Bohužel posledních pár dní hnědnou listy od krajů, na rašelině je bílý povlak a přestala vytvářet "rosu". Mám strach, abychom o ní úplně nepřišli. Stačí ji pouze přesadit nebo jsou nutná i jiná opatření? Světla má, myslím, dostatek a ve vodě stojí neustále.
Předem děkuji za odpověď.
Katka Š.

  • dejvis napsal(a) dne 15.8.2008:
    Je-li naše milá rosnatka stále na živu, pokusím se přidat zde svůj laický názor. Myslím, že má nemocné nebo odumřelé kořeny a proto nemá vláhu na kapičky a schne. Když se v půdě rozmnoží příliš mikroby, klesne obsah kyslíku, což kořeny špatně snáší. Kyselé prostředí a málo živin nedovolí toliko růst mikrobů a proto bych doporučoval rostlince omýt kořínky, přesadit a rašelinu nejprve důkladně vylouhovat ve vodě.

  • david napsal(a) dne 13.5.2010:
    jeto stoho duvodu ze ji zalivas tvrdou vodou presad ji a zalevej ji odstatou tak 1 den nebo take prevarenou a take destovou

Anonym napsal(a) dne 26.5.2008:
Chtěl bych se zeptat jestli ji můžu pěstovat i v jiné zemině?

  • Mark napsal(a) dne 16.7.2008:
    Nedoporučuji nejlepší je rašelina a zapomente na zeminu pro pokojové rostliny s hnojivem na 6 týdnů.

  • david napsal(a) dne 11.2.2010:
    vzadnem pripade mohla by zemrit

Nemáte oprávnění psát komentáře.