Rhodiola rosea - Rozchodnice růžová (růžovka, rozchodník, zlatý kořen)

Syn.: Sedum roseum

Slovensky: Rozchodnica ružová

Čeleď: Crassulaceae - tlusticovité

Popis

Vytrvalá, trsnatá, lysá, ojínělá, dužnatá, dvoudomá, 10 až 30 cm velká bylina. Její listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až eliptické, namodralé, na okraji zubaté. Květy vyrůstají v hustých vrcholících, jsou jednopohlavné, jen velmi zřídka oboupohlavné, převážně 4četné (oboupohlavné 5četné), květy samčí jsou žluté, někdy dočervena naběhlé, tyčinek je 8 ve 2 kruzích, samičí květy jsou taktéž žluté, jejich korunní lístky jsou velmi drobné nebo zcela chybí, pestíky jsou 4, všechny červené. Plodem jsou měchýřky. Kvete v VI až VIII.

Pozn.: Oddenek voní po růžích, proto "růžová".

Stanoviště

Vlhké skalní štěrbiny, kamenité terasy nebo hromady kamení, kamenité travní svahy, na půdách zásaditých.

Rozšíření

V ČR roste velmi vzácně jen v ledovcových kotlích Krkonoš a Hrubého Jeseníku v nadmořských výškách zhruba 1000 až 1350 m n.m. Celkově roste zejména v arktických a subarktických oblastech severní polokoule (Sibiř, Dálný Východ, Kanada, Grónsko ...), jižněji převážně jen v horách (Pyreneje, Alpy, Sudety, Karpaty, Balkánská pohoří ...).

Léčitelství

Sbírá se oddenek, nejlépe na podzim třetího roku.

Obsahuje flavonoidy, glykosidy (rhodiolosid), monoterpeny, steriny, kyseliny gallovou, kávovou, citronovou, vinnou, šťavelovou, jantarovou a fumarovou, trochu silice.

Užívá se jako adaptogen ("životabudič"), urychluje rekonvalescenci, působí povzbudivě, podporuje imunitu, zlepšuje paměť, uklidňuje, tlumí psychogenní bolesti hlavy, u mužů působí údajně jako afrodisiakum. Kromě toho snižuje hladinu krevního cukru, působí detoxikačně, chrání jaterní parenchym a podporuje činnost štítné žlázy.

Nejčastěji se podává formou tinktury.

Rhodiola není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ostatní by jí neměli užívat nepřetržitě déle než 2 měsíce.

Pěstování

Rhodiola se pěstuje jako skalnička, vyhovuje jí slunné místo, půda by měla být středně úrodná, kamenitá, pokud možno zásaditá, v létě vlhká, v zimě spíše sušší. Množí se na jaře nebo na podzim semeny, která se vysévají do studeného pařeniště, ve stejných obdobích i dělením oddenků, popř. v létě listovými řízky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.