Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 10952

Citrus sinensis - pomerančovník čínský

Slovensky: Pomaranč

Čeleď: Rutaceae - routovité

 

POPIS:

5 až 10 m vysoký strom s kulovitou korunou. Listy jsou podlouhle vejčité až eliptické, na vrcholu špičaté, na bázi zaokrouhlené, lesklé, do 15 cm dlouhé, s řapíkem úzce křídlatým. Květy vyrůstají v rozvolněných hroznech nebo jednotlivě, jsou 5četné, vonné, bílé, tyčinek je 20 až 25, semeník je 10 až 13pouzdrý. Plodem je takřka kulovitá nebo mírně zploštělá "bobule" zvaná hesperidium. Semena jsou klínovitě vejcovitá, na povrchu rýhovaná.

PŮVOD:

Původní je pravděpodobně v Číně, v současnosti se pěstuje v mnoha kutivarech (kterých existuje kolem 200) v tropech a subtropech takřka celého světa (zhruba mezi 40° severní a jižní šířky).

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstované odrůdy se dělí na žlutomasé, krvavé, pupečné (mutované formy, které mají na konci plodů "pupek" a jsou bez semen) a cukrové. Mezi významné odrůdy patří např.:

OBSAŽENÉ LÁTKY:

V dužině pomerančovníku je přítomen vitamin C, flavonoidy (např. rutin, kvercetin, hesperidin aj.) a pektiny (celkem 20 až 40% v sušině). V kůře (flavedu) jsou obsaženy rovněž flavonoidy a v kůře, listech i květech jsou nádržky s vonnou silicí.

JINÉ UŽITÍ: