Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 14795

Polygonum aviculare - truskavec ptačí (rdesno ptačí)

Syn.: Polygonum monspeliense, Polygonum heterophyllum
Slovensky: Stavikrv vtáčí

Čeleď: Polygonaceae - rdesnovité

 

POPIS:

Jednoletá, až 60 cm dlouhá bylina. Lodyha přímá až poléhavá, rýhovaná, zejména v dolní části větvená. Listy krátce řapíkaté (řapík 1 až 5 mm dlouhý), celistvé, celokrajné, podlouhlé, eliptické, obkopinaté nebo obvejčité, na hlavních lodyhách listy výrazně větší než na lodyhách postranních. Botka suchomázdřitá, často stříbřitá. Květy po 1 až 8 v úžlabních klubíčkách, drobné, zelenavé, na okraji s bílým až růžovým lemem, okvětní cípy přibližně 3x delší než trubka. Plodem je 3hranná nažka se všemi 3 hranami přibližně stejně velkými. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Pole, rumiště, komposty, zahrady, podél cest, na půdách dusíkatých, kyprých, vlhčích, špatně snáší sešlapování, mechanické poškozování a sucho.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až velmi hojně od nížin po pahorkatiny, ve vyšších polohách pouze na vhodných stanovištích jako např. v okolí horských chat, u cest, salaší apod. (max. asi 1300 m n.m.). Celkově roste na celém světě vyjma převážné části tropických a subtropických oblastí.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať v období od května do září. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C.
Obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou (asi 1 %, z kterého rozpustných je asi 20%), flavonové glykosidy (avicularin, hyperosid, kvercitrin), sliz, organické kyseliny včetně kyseliny askorbové, cukry, pryskyřice a stopy silice.
Použití rdesna ptačího je velmi rozmanité, jejího močopudného působení lze využít při pročištění jater, nemocech ledvin či močového měchýře (napomáhá např. k rozpadu močových kaménků). Vedle toho zvyšuje metabolismus a vylučování odpadních látek z těla (je krev čistící), čehož lze využít např. při léčbě revmatismu, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny, vykazuje hojivé účinky na průdušky a plíce, působí svíravě při průjmech, urychluje hojení, tlumí krvácení, zevně se užívá např. na bércové vředy.
Podává se ve formě odvaru (vaří se jen 2 minuty) nebo nálevu (1 až 2 lžičky drogy na šálek vody, denně se pijí až 4 šálky).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Dáša napsal(a) dne 23.1.2014:
Není mi jasné, která část truskavce se používá k léčení?
V odstavci LÉČITELSTVÍ je uvedeno:
Sbírá se kvetoucí nať

v odstavci TRUSKAVEC V ČESKÉM HERBÁŘI Z ROKU 1899:
Kořene některých druhů užívá se k čistění krve, k hnaní na moč a proti kožním nemocím.

MOHL BY NĚKDO PORADIT?


Hana z Lhotky napsal(a) dne 2.4.2012:
Truskavec ptačí a Přeslička rolní, z kterých jsem si připravovala odvar a pila 2 x denně skoro tři roky, s přestávkami hlavně v létě, mi pomohly zbavit se krvácení z plic, které se objevilo již při sebemenším nachlazení pomalu pět let. Trpím chronickým zánětem průdušek. Lékařka mi psala Pambu na zastavení krvácení,několikrát jsem byla i hospitalizována. Jaké bylo mé překvapení ze zjištění, že tyto dvě bylinky pomáhají. Na konci léta jsem nasušila dvě pětilitrové lahve Truskavce a jednu Přesličky a od podzimu do jara spotřebovala na odvary.Opravdu jsou to úžasné bylinky. Díky, za starou knihu o bylinkách po babičce. Navíc pomáhají i na revma, jsou úžasné. Hana

Marie P. napsal(a) dne 17.9.2008:
Výborný na posílení průdušek. Působí po delší době asi tak 6 týdnech. Používám spolu s yzopem-příjemnější chuť a je také dobrý na průdušky.
Tinktura spolu s kyprejem je zase dobrá na akné. Bodobě potírat jen ranky.