Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 16860

Chaerophyllum temulum - krabilice mámivá

Syn.: Chaerophyllum temulentum, Myrrhis temula
Slovensky: Krkoška

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Jednoletá až dvouletá, 20 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jemně rýhovaná, temně červeně až fialově skvrnitá, štětinatě chlupatá, pod uzlinami ztlustlá. Dolní listy dlouze řapíkaté, řapíky štětinatě chlupaté, čepel 2x až 3x zpeřená, oboustranně chlupatá, horní listy přisedlé. Květy uspořádány v okolících o průměru 5 až 6 cm, okolíky dlouze stopkaté, obvykle bez obalu, okolíčky s obalíčky ze 6 až 8 listenů, které jsou široce kopinaté, na okraji brvité a s blanitým lemem. Květy drobné, bílé, korunní lístky hluboce vykrojené, vnější větší než vnitřní. Plodem je úzce elipsoidní dvounažka. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté, smíšené nebo lužní lesy, parky, křoviny, mýtiny, zanedbané zahrady, rumiště, břehy, na půdách vlhkých, výživných, dusíkatých, kyprých, stanoviště stinné až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně v teplejších oblastech, v pahorkatinách roztroušeně, ve vyšších a chladnějších polohách vzácně nebo chybí (max. asi 700 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po jih Skandinávie, na jihu zejména v horách, mimo Evropu roste v Malé Asii, na Kavkaze, při Kaspickém moři a v severozápadní Africe, zavlečena byla do Severní Ameriky a na Nový Zéland.

JEDY:

Z hlediska obsahových látek není rostlina dostatečně prozkoumána, v nati a možná i v plodech ale obsahuje prchavý glykosid chaerofylin, který způsobuje po požití nejprve podráždění zažívacího ústrojí a později (po vstřebání ze zažívacího ústrojí) malátnost, závratě, třes svalů, srdeční slabost aj. Otravy byly pozorovány u zvířat i u lidí a mohou končit i smrtelně! U lidí dochází k otravám zejména po záměně krabilice mámivé s jinou rostlinou z čeledi 4miříkovitých, např. s velmi podobně vypadající petrželí.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Vulpes verus napsal(a) dne 13.7.2008:
Nejcitlivějším zvířetem na krabilici mámivou je kůň( letální dávka činí 2kg na jednoho koně), pak skot( letální dávka 4kg na kus),jehňata a ovce. Příznaky otravy se projeví po 1-4hodinách po požítí jedovaté rostliny v píci či na pastvě.