Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 15875

Tribulus terrestris - kotvičník zemní (kotvičník pozemní)

Syn.: Tribulus orientalis
Slovensky: Kotvičník zemný

Čeleď: Zygophyllaceae - kacibovité

 

POPIS:

Jednoletá, 10 až 50 cm dlouhá bylina. Lodyha poléhavá, větvené, přitiskle chlupatá. Listy vstřícné, přitiskle chlupaté, lichozpeřené, s 5 až 9 jařmy lístků, které jsou kratičce řapíkaté, podlouhlé nebo obkopinaté. Květy jednotlivé v úžlabí listenů, stopkaté, 5četné, žluté. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Stepi, písčiny, rumiště, na půdách lehkých, sypkých, suchých, stanoviště slunné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR jen vzácně zavlékán, nejčastěji se vyskytuje na nádražích. Původní areál zahrnuje zřejmě jen Středozemí a Blízký východ, na severu po jih Slovenska, v již dávných dobách byl však zavlečen i do mnoha jiných koutů světa (Asii, Afrika, Austrálie, Jižní Amerika).

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se zejména nať, někdy i semeno.
Obsahuje saponiny glykosidy, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy , flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy aj.
Droga působí močopudně (užívá se proto při chorobách ledvin a močových cest, napomáhá např. rozpouštění močových kaménků), zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a peristaltiku střev, pravděpodobně rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. V poslední době je kotvičník populární zejména jako afrodisiakum (bývá nazýván také "rostlinnou viagrou"), neboť údajně u mužů zvyšuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu až o 30% a obdobně u žen zvyšuje hladinu estrogenů, což by se mělo u obou pohlaví projevit významným vzrůstem sexuálního libida. Dalšími důsledky tohoto působení by u mužů mohlo být celkové snížení pocitu vnitřního neklidu a nárůst svalové hmoty, u žen pak zmírnění klimakterickým obtíží a snížení množství tělesného tuku.
Podává se nejčastěji ve formě odvaru (1 čajová lžička drogy se vaří 30 minut v 500 ml vody, pije se ve 3 dávkách cca 30 minut před jídlem).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jarda napsal(a) dne 2.2.2015:
Na Wikipedii je vypsaný obsah zatím známých látek v kotvičníku. Vzhledem k tomu, že je to rostlina doslova nabitá alkaloidy a hromadou dalších látek, není úplně bezpečné bez rozmyslu tuhle rostlinu užívat. Rozhodně vám o téhle rostlině řekne víc toxikolog než zahradník nebo mastičkář.

Petr napsal(a) dne 11.8.2014:
Tahle bylina se snoubí s láskou...

Jožan napsal(a) dne 31.12.2011:
Jakého doktora máte na mysli, práv,přírodních věd,..asi lékaře, že??Většina "mastičkářů a bylinkářů" je na vyšší úrovni než většina lékařů potažmo praktických lékařů. A co se týče dermatologů je to to samé, každý z nich už dnes vlastní i prodejnu, kde prodává "zázračné" masti a oleje a kapky z tady zmiňovaných bylinek. Takže je doktor (lékař) podle vás víc lékař nebo zahradník?? :-)))

kadleckova petra napsal(a) dne 7.6.2008:
mohu pouzivat tuto rostlinu,kdyz si picham hormon menogen hp_? dekuji za odpoved s pozdravem P.