Lonicera japonica - zimolez japonský

Slovensky: Zemolez japonský

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

ROD

Lonicera zahrnuje okolo 200 druhů, které rostou zejména v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule, nejvíce v Asii.

POPIS:

Poloopadavý až neopadavý keř. Větve ovíjivé nebo poléhavé, až 10 m dlouhé. Listy řapíkaté, vejčité až eliptické, na bázi zaokrouhlené až srdčité, v mládí chlupaté, později na svrchní straně olysávající až lysé. Květenství stopkaté, stopky chlupaté, květy vonné, koruna 2pyská, chlupatá, žlutobílá s purpurovým nádechem, za odkvětu žlutá, korunní trubka rovná a taktéž chlupatá, tyčinky delší než koruna. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Čína, Korea, Japonsko, u nás občas pěstován a velmi zřídka může i zplaňovat.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se poupata nebo mladá nať.
Droga obsahuje flavonoidy, třísloviny, sliz, polysacharidy, kyselinu salicylovou, trochu saponinů a minerální látky.
Poupata pomáhají v začátcích horečnatých onemocnění, podporují látkovou výměnu a celkovou detoxikaci organismu. Větvičky se užívají při průjmových chorobách a při revmatismu.
Droga se podává nejčastěji ve formě odvaru (cca 20 g poupat na 0,6 l vody = denní dávka).
POZOR:Protože je zimolez mírně jedovatý, může ve větších dávkách vyvolávat zvracení! Z tohoto důvodu by neměl být nikdy podáván dlouhodobě a ani krátkodobě pak dětem.

PĚSTOVÁNÍ:

U nás se pěstuje asi od roku 1844, v současnosti v několika odrůdách lišících se např. barvou listů. Jde o nenáročný druh, který preferuje slunné nebo polostinné polohy a kterému vyhovuje téměř jakákoliv běžná zahradní půda. Hodí se zejména k pokrytí svislých ploch, na pergoly apod.


Přidat komentář