Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 11242

Magnolia × soulangeana - magnólie Soulangeova (šácholan Soulangeův)

Syn.: Magnolia denudata x Magnolia liliiflora
Slovensky: Magnólia Soulangeho, Magnólia Soulangova

Čeleď: Magnoliaceae - šácholanovité

 

POPIS:

Jde o křížence magnólie olysalé (Magnolia denudata) a magnólie liliokvěté (Magnolia liliiflora) vyšlechtěného ve Francii okolo roku 1820. Keř, občas i strom, až 6 m vysoký a až 5 m široký. Kůra šedá, hladká, pupeny plstnaté. Listy kožovité, střídavé, řapíkaté, oválné až obvejčité, na vrcholu obvykle zašpičatělé, na bázi klínovité, až 20 cm dlouhé. Květy až 20 cm široké, vzpřímené, oboupohlavné, 6 až 9četné, bílé až načervenalé, korunní a kališní lístky nerozlišeny. Plodem jsou měchýřky uspořádané ve vzpřímené souplodí. Kvete v IV až V.

PŮVOD:

Rodičovské druhy pochází z Číny.

PĚSTOVÁNÍ:

Magnólie Soulangeova je poměrně často pěstována v parcích a zahradách, k nám byla prvně dovezena roku 1844 (do Královské obory, dnešní Stromovky v Praze). Vyžaduje slunné a chráněné stanoviště, půda by měla být slabě kyselá až neutrální, nevápnitá, humózní, hlinitá, kyprá a mírně vlhká, ale zároveň i propustná, před zasazením rostliny je ideální vylepšit běžnou půdu přídavkem asi 1/3 rašeliny nebo kompostu. Kolem rostliny je pak vhodné poházet např. mulčovací kůru nebo suché listí, aby se udržela přiměřená vlhkost půdy. Mladé magnólie je nejlépe sázet brzy na jaře (březen - duben), případně na podzim ještě před prvními mrazíky. V našich podmínkách je tato magnólie mrazuvzdorná a obvykle dobře snáší i městské ovzduší. Pěstuje se v několika kultivarech, jež se liší především odstínem květů a dobou květu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Petra napsal(a) dne 10.8.2013:
Dobrý den, už druhým rokem mi magnolie kvete podruhé v roce. poprvé vždy na jaře, podruhé v srpnu. Je to nádhera. Ale máte s tím zkušenost? Je to běžné? Díky za info.

Jan napsal(a) dne 24.11.2009:
Mám magnolii ve velkém květináči na balkoně panelového domu. Chtěl bych se zeptat, jak mám magnolii ošetřit na zimu a zda jsem již něco neprošvihnul, když magnolie už má všechny listy opadané. Děkuji za radu . Jan


Marcela Kohoutová napsal(a) dne 23.8.2009:
Dobrý den,
Prosím o radu, chtěla bych magnolii přesadit, kdy je vhodné ji přesadit a čím nejlépe přihnojit? Děkuji M.K.


Monika Klímová napsal(a) dne 28.6.2009:
Mám mladou rostlinu, pěstuji ji na balkoně panelového domu. Chtěla bych se zeptat, co je příčinou osychání listů na jejich vrcholcích, přičemž list schne postupně po stranách. Listy osychají pouze ve vrcholových částech větví. Díky.Radka napsal(a) dne 19.4.2009:
Sluníčkové jaro:-)..nevím a nemohu se nikde dopátrat, zda mám, či je vůbec možné magnolii zastřihávat-tvarovat? Poradíte mi? díky Radka


Evžen Dvořák napsal(a) dne 15.11.2008:
Prosím o radu, zda a za jakých podmínek lze magnolii vypěstovat ze semena a jestli bude rostlina stejná jako mateční. Díky