Geranium phaeum - kakost hnědočervený

Slovensky: Pakost hnedočervený

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, často nachově skvrnitá, s řídkými dlouhými a hustými krátkými chlupy. Přízemní a dolní lodyžní listy dlouze řapíkaté, horní téměř přisedlé, čepel chlupatá, dlanitě 3 až 7dílná, úkrojky zubaté. Květy vyrůstají ve 2květých vidlanech, květní stopky chlupaté, kališní lístky chlupaté, se 3 žilkami, při bázi červenofialové, květy nejprve nící, později vzpřímené, okvětní lístky do roviny rozložené nebo zpět ohnuté, na bázi chlupaté, tmavě hnědočervené, při bázi bělavé, vzácně celé bílé. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky a lesy, lesní okraje, břehy, křoviny, parky, na půdách vlhkých, výživných, slabě kyselých až zásaditých, stanoviště světlé až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR primárně zřejmě jen na severní, střední a východní Moravě a ve Slezsku a přilehlých oblastech severozápadních Čech, na ostatním území převážně jen zplanělý (občas bývá i pěstován). Celkově roste v Evropě na západě od Pyrenejí, na východě po Balkán, dále v Karpatech, Sudetech a v horním Podněstří, v ostatních oblastech zřejmě jen zplanělý či zdomácnělý.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky a lesy, lesní okraje, břehy, křoviny, parky, na půdách vlhkých, výživných, slabě kyselých až zásaditých, stanoviště světlé až polostinné.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se buď s květy v přírodní barvě (tj. hnědočervenými) nebo odrůda Album s květy bílými či odrůda s květy v barvě lila. Tento druh kakostu je možno pěstovat i v poměrně silném stínů. Půda, viz. odstavec Stanoviště. Množí se převážně dělením trsů.

Nemáte oprávnění psát komentáře.