Chlorophytum comosum - zelenec chocholatý (falangium, pavouk)

Slovensky: Zelenec chochlatý

Čeleď: Asparagaceae - chřestovité

 

POPIS:

Vytrvalá bylina. Listy přízemní, podlouhle kopinaté, špičaté, dlouhé až 40 cm, zelené nebo bíle či žlutě pruhované (podle odrůdy). Převislé výběžky vytváří adventivní rostliny. Květy v průměru do 2,5 cm, bílé.

PŮVOD:

Jižní Afrika.

PĚSTOVÁNÍ: 

 • Teplota: V létě 20 až 25 °C, v zimě nejlépe 10 až 15 °C, teplota by ale neměla klesnout pod 7 °C.
 • Umístění: Snese slunné i stinné stanoviště, kultivary s pruhovanými listy se ale nejlépe vybarví na slunci. V létě je možné i umístění na venkovní stanoviště.
 • Zálivka: V době vegetace hojná, vyhnout se však přemokření substrátu, v zimě ji mírně omezit. Pokud možno, používat k zálivce měkkou (dešťovou) vodu. V létě prospěje vzdušná vlhkost okolo 70%, při vyšších hodnotách se však mohou objevit zahnědlé špičky listů. V zimě (při snížení teploty) je vhodné snížit i vzdušnou vlhkost.
 • Přesazování: Nejlépe na jaře (ale v podstatě možno kdykoliv) do směsi pařeništní zeminy, rašeliny, drnovky a písku smíchané v poměru 2:1:1:1, pH by mělo být v rozmezí 6 až 7,5. Starší rostliny obvykle postačí přesadit 1x za dva roky, mladší třeba přesazovat i 2x ročně.
 • Rozmnožování: Mladými rostlinami na konci šlahounů, které velmi snadno zakoření téměř kdykoliv (buď po oddělení od mateřské rostliny ve sklence vody nebo je možné je nejdříve zasadit a teprve po zakoření odříznout od mateřské rostliny) nebo dělením starších rostlin.
 • Další:
  • Zahnědlé konce listů se objevují při pěstování v příliš suchém nebo příliš vlhkém vzduchu nebo při nadměrné zálivce nebo při podvýživě (pak je třeba přesadit nebo přihnojit).
  • Pokud v zimě listy blednou, žloutnou, poklesávají či opadávají, bývá příčinou vysoká teplota nebo nedostatek světla.
  • Jestliže se během zimního období objeví hnědé proužku na listech, pak je obvykle příčinou mnoho vody při pěstování v chladném prostoru (takže třeba zalévat méně).
  • Jsou-li listy v době vegetace hnědě puntíkované, žloutnou či opadávají, pak je zřejmě příliš suchý substrát.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Klára Korbelová napsal(a) dne 25.2.2014:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je to jedovatý, případně se to nemá rádo se šneky - oblovka a hady - korálovka. Děkuji

jana kurbelova napsal(a) dne 22.11.2012:
viete mi poradit,preco z konca listov zelenca ch.vytekaju kvapky vody?zda sa,ako keby plakal :-)

witzlasreuth napsal(a) dne 28.2.2011:
je,Zelenec chocholatý pro kocky a jina domaci zvirata, jedovaty??

 • MartinaK napsal(a) dne 1.3.2011:
  Dobry den, myslim, ze zelenec pro kocky jedovaty neni. Nasla jsem i clanek na idnes.cz (http://bydleni.idnes.cz/kvetiny-ktere-mohou-ublizit-kockam-d6f-/dum_osobnosti.asp?c=2000M285U03A), kde o nem nic nepisou. Ja ho mam uz dlouho a kocour je ok :)

 • Renata napsal(a) dne 13.8.2012:
  Určitě není. Kočky ho milují a myslím, že je to ideální náhražka trávy pro kočky žijící jen v bytě. Mám to vyzkoušeno, kočky jsou schopné ho úplně sežrat a výborně prospívají.

 • Anonym napsal(a) dne 9.12.2012:
  jo mě to kočky papají furt a nic jim není

 • Zdena napsal(a) dne 2.3.2013:
  Tak to jsem také ráda ,že není jedovatý.Jen jsem ho dala za okno, kočky ho ožírají jako šnytlík.

Filip napsal(a) dne 21.5.2010:
Nezmar je slabé slovo. Než jsme vyměnili na schodišti skleněné výplně za plasty, bylo tam i 0 °C; přežívají stále v pohodě. Nyní jsem je, po deseti letech, přesadil jen proto, že jsem přesazoval všechno. I před přesazením bylo nutné co měsíc ho na světlém schodišti proškubat, jinak vytvářel hotovou džungli v květináči. Zelenec a šáchor - to jsou kytky, které přežijí všechno. (-: Kultivar variegata je trochu náchylnější, ale i ten přežil zmíněné drastické podmínky.

aktij napsal(a) dne 3.2.2009:
je to naprostý nezmar.Zelenec mám z květináči a ve váze už mnoho let. Dlouho bývá bez vody . Prostě nezmar.

 • Marta Kaucká napsal(a) dne 4.4.2013:
  Dobrý den scháním sazenici zelenec chocholatý nabídne někdo děkuji Kaucká

kaqtka napsal(a) dne 8.10.2008:
jo je klasna a roste pomalu???

Přidat komentář