Alcea rosea - topolovka růžová (proskurník topolovka růžová)

Syn.: Althaea rosea
Slovensky: Topoľovka ružová

Čeleď: Malvaceae - slézovité

 

ROD

Alcea zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v oblasti od Středozemí do Střední Asie.

POPIS:

Dvouletá až krátce vytrvalá (do 5 let) bylina. V prvém roce roste pouze přízemní listová růžice, od dalších let i květonosné lodyhy, které jsou přímé, až 3 m vysoké, chlupaté. Listy dlouze řapíkaté, okrouhlé nebo vejčité, na bázi srdčité, laločnaté, vroubkované nebo zubaté, chlupaté. Květy v úžlabí listů po 1 až 3, stopkaté, velké, růžové, červené, červenofialové nebo hnědopurpurové. Kvete v VII až IX.

PŮVOD:

Protože z volné přírody není rostlina známa, není jistý ani původní areál rozšíření, zřejmě jde však o oblast Malé Asie, Balkánu a Kréty.

ROZŠÍŘENÍ:

Topolovka je v současnosti pěstována v mnoha zemích světa, někde zplaňuje a někde i zdomácňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména sliz, třísloviny, antokyanové glykosidy, silici a látky příbuzné hormonům. Největší obsah účinných látek je v černofialovém květu, v květech jiných barev je jich údajně méně.
Sbírá se květ, nejlépe bez kalicha, za suchého počasí krátce před rozvinutím (červen až září). Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 50 °C.
Droga tlumí podráždění sliznice, zejména pak v dutině ústní, v žaludku, ve střevech a v dýchacích cestách, takže se užívá např. při bronchiálním zánětu nebo chronickém zánětu žaludku a střev. Protože její působení je mírné, hodí se výborně pro léčení dětí či starých lidí. Topolovka působí zároveň mírně projímavě a dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo slabou menstruaci zesílit.
Podává se obvykle ve formě macerátu (2 polévkové lžíce drogy na 125 ml), který se aplikuje 4x denně.

DALŠÍ UŽITÍ:

Topolovka obsahuje vínově červené barvivo althein, které se užívalo k barvení vína, sirupů, potravin či kůží.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v řadě odrůd, které se liší barvou květů (téměř všechny barvy vyjma modré, některé formy jsou i žíhané, skvrnité nebo pruhované) i tvarem květů (jednoduché, poloplné, plné). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu. Nejčastěji se množí semeny, která se vysévají v květnu, semenáčky se v záři přesazují na stanoviště, kde mají v příštím roce kvést.


Přidat komentář