Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá

Slovensky: Divozel veľkokvetý

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

 

POPIS:

Dvouletá, hustě plstnatá, až 2,5 m vysoká bylina, jež v prvním roce vyhání jen růžici přízemních listů, kvete až v roce druhém. Listy v přízemní růžici podlouhle vejčité až eliptické, takřka přisedlé, až 40 cm dlouhé. Lodyžní listy vejčité, na bázi sbíhavé často až k dalšímu listu, takže lodyha je křídlatá. Květy v hustém lichoklasu nahloučeny v 3 až 9květých svazečcích, koruna kolovitá, 30 až 55 mm v průměru, korunní lístky žluté, nitky horních tyčinek chlupaté, 2 dolní nitky lysé s prašníky 1x až 2x kratšími než nitky. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, navážky, skládky, příkopy, podél cest, v obcích, lesní paseky, skalnaté stráně, lomy, na půdách čerstvě vlhkých až vysýchavých, zásaditých až neutrálních, kamenitých, štěrkovitých nebo hlinitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR často pěstována a často zplaňuje, v teplejších oblastech hojně, v chladnějších téměř výhradně pouze pěstována nebo zplaňuje v okolí lidských sídlišť. Celkově roste v téměř celé Evropě, je však obtížné rozlišit oblasti, kde roste přirozeně a kde jen zplaněle. Druhotně roste v téměř všude v obou mírných pásmech.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména pentasacharid verbascosu, v listech je obsažen monoterpenoidní iridoidní glykosid aucubin, v květech jsou pak slizovité látky, karotenoidy, saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), flavonoidy (rutin, hesperidin, apigenin, luteolin), a dále jsou přítomny třísloviny, éterické oleje, mastné substance, karbohydráty a tzv. thipsikyselina.
Sbíranou částí je květ (Flos verbasci), někdy jsou užívány i listy nebo kořen. Květ (s tyčinkami, ale bez kalicha) se sbírá postupně podle rozkvětu za suchého počasí od května do září a suší se co možná nejrychleji (nejlépe během jednoho dne) ve stínu nebo při umělém sušení za teploty do 60 °C.
Květ se užívá zejména při zánětlivých chorobách průdušek spojených s kašlem a při bronchiálním astmatu (usnadňuje odkašlávání). Látky v droze obsažené se vzájemně doplňují: Sliz vytváří na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji tak před drážděním a vysycháním, saponiny a flavonoidy zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají tím rozpouštění hlenů. Mimo to má i účinky protizánětlivé, uvolňuje křeče a působí močopudně. Dle J.A.Zentricha lze drogu použít i při zánětlivých chorobách žaludku a střev. Květ smíchán s listem v poměru 1,5:2 podáván ve formě nálevu působí jako mírné projímadlo. Naklepané listy divizny bývají užívány jako obklady při otocích a vředech. Kořen divizny působí močopudně. Obklady z květů bývají užívány při léčbě bércových vředů, čaj z květů léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus. Při průduškových onemocněních je vhodné diviznu kombinovat s dalšími drogami, jako je např. bazalka, yzop, lípa, bez, sléz nebo tymián.

JEDY:

Semena divizny jsou jedovatá (zatím se mi ale nepodařilo zjistit, jaké jedovaté látky obsahují).

JINÉ UŽITÍ:

Dříve se květy užívaly při výrobě alkoholických nápojů jako barvivo nebo k jejich aromatizaci. Ve starém Římě si údajně ženy barvily květy divizny vlasy na žluto.

PĚSTOVÁNÍ:

Divizna vyžaduje sušší, dobře propustnou a ne příliš výživnou půdu, stanoviště by mělo být slunné. Množí se semeny, která se vysévají na jaře.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Standa Ježek napsal(a) dne 19.8.2014:
Dobrý den,
na zahrádce mám vysazenou právě tuto diviznu a rád bych si jí rozmnožil. Jak se z ní získávají semínka?
Mám nechat květy, netrhat je a z nich se získají časem semínka?

Lenka napsal(a) dne 26.8.2012:
Dobry den chtel jsem se vas zeptat kde si koupim semen divizny

  • Nada Uhlířová napsal(a) dne 10.10.2012:
    Dobrý den,stačí koukat kde divizna roste a ze suchých semeníků vyklepat semínka a pak někam zaset.roste všude a je nenáročná.

Anonym napsal(a) dne 14.3.2012:
semena divizny obsahuji toxin rotenon

qap napsal(a) dne 4.1.2012:
jedovatá látka obsažena v semenech divizny se nazývá rotenon

Jarmila Kolesová napsal(a) dne 10.7.2011:
Prosím, poraďte mi proč se objevují na spodní straně listů žlutorezavé skvrny, dá se rostlina něčím stříkat? Děkuji Kolesová

Anonym napsal(a) dne 24.6.2011:
zdravim můžete mi poradit jak získám semena z divizny. děkuji

  • Wolf napsal(a) dne 23.3.2012:
    V říjnu-listopadu, kdy je celá rostlina suchá a hnědá, sdrhněte odkvetlou část a doma jí důkladně usušte. Po usušení lehce podrťte tobolky, aby se uvolnila drobná hnědá semínka. Na jemném sítku vše prosijte, můžete vyfoukat chmýří (brčkem!) a semínka uložte na 6-8 týdnů do mrazáku. Do začátku jara je skladujte v lednici nebo na chladném místě. V březnu-dubnu je vysejte do mělké misky na písek, který udržujte pořád vlhký. Semínka musí být na povrchu substrátu, protože ke klíčení potřebují světlo! Při tomto postupu vyklíčí během 3-5 dnů a klíčivost bude téměř 100%. Semenáčky jsou velmi vitální a lze je po 2-3 týdnech bez problémů přesadit, nejlépe na slunné a suché stanoviště, kde se divizna už bude udržovat sama samovýsevem

Křížková napsal(a) dne 23.7.2010:
sbírám květy ráno, prosypávám cukrem, na sluníčku vznikne sirup. Přecedím. Pro mně nejlepší přípravek při zahlenění průdušek. Výborné zkušenosti.

  • milena napsal(a) dne 24.10.2011:
    Taky jsem tento sirup zkusila vyrobit a použít při nachlazení/kašli/ a nestačila jsem se divit nad jeho dobrými výsledky.Sirup jsem používala po lžičkách tak, aby mě obalil nosohltan a bylo po nachlazení.

  • magda Zajvarová napsal(a) dne 10.6.2012:
    Dobrý den prosím o zaslání přesného receptu na sirup z Divizny předem moc děkuji s pozdravem Zajvarová

  • Martina napsal(a) dne 24.7.2012:
    Dobrý den, mohla bych také poprosit o recept na diviznový sirup? Velmi mě tento recept zaujal a na zahradě mi kvetou tři nádherné rostliny. Já i děti velmi často trpíme záněty průdušek a kašlem a já bych velmi ráda zkusila léčbu, při které bych byla Z e n t i v y prosta. Děkuji

Wolf napsal(a) dne 19.8.2008:
Semínka divizen obsahují v dosti vysoké koncentraci rotenon, látku, která ovlivňuje dýchací řetězec v mitochondriích. U savců se otrava rotenonem podobá Parkinsonově nemoci. Rotenon i silně omamuje ryby a semínka divizen tak některé národy používají k pohodlnému rybaření. Kromě toho je rotenon i silně insekticidní

Komentáře   

Miroslav Priessnitz
# pěstování divizny ze semenMiroslav Priessnitz 2018-12-09 11:52
Wolf napsal(a) dne 23.3.2012:
vyklepávám semeníky a žádné semínka nevidím - jak vlastně vypadají, jakou mají barvu a jak jsou velká?

Nemáte oprávnění psát komentáře.