Geranium pyrenaicum - kakost pyrenejský

Slovensky: Pakost pyrenejský

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Dvouletá až víceletá bylina. Z několika růžic přízemních listů vyrůstá 2 až 5 lodyh, které jsou 20 až 80 cm vysoké, chlupaté. Přízemní listy dlouze řapíkaté, řapíky chlupaté stejně jako lodyhy, čepel ledvinovitá, obvykle 5klaná. Lodyžní listy vstřícné, horní přisedlé, postupně se zmenšující až v 3sečné. Květy v dvoukvětých vijanech, korunní lístky fialové, vzácně bílé nebo narůžovělé. Kvete v V až IX.

STANOVIŠTĚ:

Trávníky, louky, parky, křoviny, pastviny, pole, podél cest, příkopy, náspy, rumiště, na půdách čerstvě vlhkých, mírně dusíkatých, výživných, slabě kyselých až slabě zásaditých, stanoviště světlé až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní zřejmě v horských oblastech Středozemí (Atlas, Španělsko, Francie, na východě po Kavkaz a Libanon), na území současné ČR pěstován přibližně od počátku 19. století v zámeckých parcích, později se začal samovolně šířit, dnes se nachází v převážné části území ČR, nejvíce v nížinách, v nadmořských výškách nad 600 až 700 m n.m. jen vzácně. V současnosti roste téměř v celé Evropě (kromě Islandu, nejsevernějších oblastí Skandinávie a evropského Ruska) a stejně tak zavlečen do dalších částí světa (např. Severní Amerika, Indie, Jamajka, ...).

Komentáře   

Jaroslava
# dotazJaroslava 2019-05-10 19:14
Je kakost pyrenejský jedovatý nebo ho mohu skrmit králíkům?

Nemáte oprávnění psát komentáře.