Viola arvensis - violka rolní (maceška polní)

Slovensky: Fialka roľná

Čeleď: Violaceae - violkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 5 až 20 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá, větvená. Dolní lodyžní listy okrouhle vejčité až kopinaté, vroubkované, horní listy vejčité až vejčitě kopinaté, vroubkovaně pilovité, palisty dlanitosečné až peřenosečné, s úkrojky obvykle čárkovitými. Květní stopka až 11 cm dlouhá, květy nevonné, nejvýše 15 mm vysoké, žluté, někdy nafialovělé, koruna nepřesahuje kalich nebo jen málo. Kvete v IV až IX.

STANOVIŠTĚ:

Pole, rumiště, podél cest, roste na půdách vlhkých i vysýchavých, humózních i písčitých, někdy i kamenitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR na celém území hojně, jen v nejvyšších polohách vzácně a obvykle zavlékána. Celkově roste v Evropě, na Kavkaze, jižní Sibiři, zavlečena na Sinaj a do Severní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje sliz složený z glukózy, galaktózy, arabinózy a ramnózy, dále třísloviny, flavonoidy (rutin, violatin), antokyany, karetonoidy, vitamíny C a E, alkaloid violin, glykosid vilotusid, silici.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba violae trocoloris) zbavená zdřevnatělých částí.
Droga má protirevmatický účinek, podporuje vykašlávání, zlepšuje vylučování odpadních látek z organismu, dobře účinkuje při cévních a kožních chorobách, podporuje usazování vápníku v kostech, má antialergické účinky, působí proti otokům, tlumí krvácení do tkání, působí močopudně, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice nebo v ledvinách, zevně ve formě koupelí se doporučuje při ekzémech a alergických vyrážkách.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (jedna čajová lžička na šálek vody, denně se pijí 2 šálky) nebo macerátu.
Droga by neměla být podávána těhotným a kojícím ženám a neměla by být podávána dlouhodobě. Při předávkování se může objevit zvracení, u některých citlivých osob se může objevit i při dávkách běžných.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Wolf napsal(a) dne 16.10.2008:
Z Viola arvensis byly nedávno izolovány biologicky aktivní peptidy ze skupiny cyklotidů s hemolytickými, antimikrobiálními a antivirovými účinky. Biologicky nejaktivnější cyklotid cycloviolacin vykázal pozoruhodnou protinádorovou účinnost.

e337 napsal(a) dne 19.7.2008:
aké použitie v medicíne ( odvary,zápary, čaje, tinktúry, maste... ) má fialka roľná a ako si ich môžem pripraviť?
Ak máte nejaké informácie, prosím, napíšte.

Ďakujem E337
p.s.: veľmi pekné fotky

Nemáte oprávnění psát komentáře.