Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 27630

Senecio jacobaea - starček přímětník

Syn.: Jacobaea vulgaris

Slovensky: Starček Jakubov

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hranatá, většinou hnědočervená, pavučinatě vlnatá až olysalá, v horní polovině větvená. Listy střídavé, pavučinaté až téměř lysé, tuhé, dolní lyrovitě peřenodílné (za rozkvětu obvykle odumřelé), konečný úkrojek velký, horní listy peřenoklané nebo peřenodílné. Úbory 15 až 20 cm v průměru uspořádány v chocholičnaté latě, zákrov jednořadý, na bázi s drobným zákrovečkem. Lůžko bez plevek, květy zlatožluté, trubkovité i jazykovité. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Suché louky, mýtiny, pastviny a stráně, světlé lesy, okraje cest, skály, příkopy.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí dosti hojně, celkově roste v Evropě na severu po Irsko, ve Skandinávii asi po 62° severní šířky, na východě po západní Sibiř, na Kavkaze, v Malé Asii, v severní Africe, zavlečen do Severní Ameriky.

JEDY:

Obsahuje alkaloidy jakobin, jakonin a jakodin, možná také senecionin a senecin. Dále je přítomen vosk, karoten, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, sacharosa, kávová tříslovina, hořčina a slizové látky.
Starčekové alkaloidy způsobují nekrosu (cirrhosu) jaterních buněk a poškozují centrální nervový systém, jsou podezřelé i z karcinogenního působení. Otrava se obvykle vyvíjí pomalu, projevuje se týdny trvajícími bolestmi břicha, vodnatelností, zvětšením jater (otrava v minulosti pozorována u lidí, kteří požili mouku s příměsí starčeka).

LÉČITELSTVÍ:

Obsahové látky viz. předchozí odstavec.
Sbírá se kvetoucí nať.
V minulosti bylo starčeku užíváno k zastavení krvácení (např. při menstruaci) či proti křečím. Vzhledem k toxicitě rostliny se dnes doporučuje jedině zevní užití: Několik kapek silnějšího odvaru vkápnutých do nosu zastavuje krvácení, kašovité obklady pomáhají na nehojící se rány. Při kloktání je nutné odvar vyplivovat!
Druhové jméno rostliny zřejmě pochází od jeho využití v léčitelství, neboť zapálení (zanícení) prstu se dříve říkalo přímět.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Vladka napsal(a) dne 9.10.2014:
Posekat pred dozranim je sice dobre, ale posekane rostliny se musi odklidit ! Semeno dozrava a nadale se rozsiruje. Ucinny je jenom ohen, tak ty rostliny po vytrhani ( i s korenem) vhodte na ohen. Pozor pri vytrhavani..... berte si rukavice, pri dlouhodobem vytrhava jed prochazi kuzi.

Petra napsal(a) dne 24.1.2011:
Dobrý den,
dá se nějak poznat starček v seně?
Seno není moc kvalitní a jsou v něm nějaké rostliny, které nedokážu rozeznat, protože jsou zhnědlé. Máme koně, tak bych je nerada otrávila.



Anonym napsal(a) dne 16.10.2008:
Čerstá rostlina může být hořká a nechutná jak chce, ale koně jí bohužel spásají celkem bez keců :-( Takže pokud máte někdo nápad jak jí spolehlivě vymítit každá rada drahá

Koláček Josef napsal(a) dne 20.7.2008:
V posledních 2 letech se mi rozšířil nebývalým mnoštvím a jeho zkrmování skotem se nedá vyhnout.Proto prosím o informaci jak je skotu škodlivý a jakým způsobem jej lze v ekologickém zemědělství potlačit na únosnou míru?
Děkuji za odpověď Koláček.