Pulmonaria obscura - plicník tmavý

Slovensky: Pľúcnik tmavý

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, chlupatá. Přízemní listy v růžici, nepřezimující, řapíkaté, čepel široce vejčitá, na bázi srdčitá, bez skvrn nebo jen se skvrnami světle zelenými, ne bílými, zejména na okrajích žláznatě chlupatá. Lodyžní listy střídavé, přisedlé, vejčité až podlouhle kopinaté, zašpičatělé, celokrajné, chlupaté. Květy ve vrcholových vijanech v úžlabí listenů, koruna nálevkovitá, fialová, růžovočervená až modrá. Kvete v III až V.

STANOVIŠTĚ:

Světlé listnaté lesy, křovinaté stráně, lesní okraje, roste na půdách humózních, hlinitých až jílovitých, čerstvě vlhkých, slabě kyselých až neutrálních. Kvete obvykle před olistěním stromů za dobrých světelných podmínek.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně, vzácněji v suchých a bezlesých oblastech a ve vyšších horských polohách, jinak roste od nížin po horské oblasti (max. asi 1200 m n.m.). Celkově roste téměř v celé Evropě vyjma Britských ostrovů, na severu po Belgii, jižní Švédsko a střední Ural, na jihu po jihovýchodní Francii, severní Bulharsko a Krym.

LÉČITELSTVÍ:

Lze použít podobně jako plicník lékařský.

Plicník obsahuje kyselinu křemičitou (asi 4%), slizové látky, saponiny, vitamín C, třísloviny (asi 10%), allantoin, fytosterin, cukry, cerylalkohol, pyrolizidinové alkaloidy a minerální látky (zejména vápenaté soli).

Sbírá se kvetoucí nať (Herba pulmonaria) a to seřezáváním, někdy jen listy (Folium pulmonaria). Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách.
Droga působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest i trávícího ústrojí, zvyšuje krevní srážlivost, působí mírně močopudně a svíravě, zevně se užívá na krvácející hemeroidy.
Užívá se obvykle ve formě odvaru, 4 šálky denně při kašli, zánětu průdušek nebo plicních nemocích. Zevně ve formě obkladů (možnou použít i čerstvou drogu), záparu nebo odvaru (z dvojnásobného množství drogy) se užívá k omývání hnisajících ran nebo hemeroidů, kde se uplatní protizánětlivý a svíravý účinek.
Vzhledem k přítomnosti alkaloidů v droze by se plicníku nemělo užívat déle než 3 týdny a neměl by být podáván malým dětem a těhotným či kojícím ženám.

Nemáte oprávnění psát komentáře.