Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 20312

Potentilla erecta - mochna nátržník

Syn.: Potentilla tormentilla
Slovensky: Nátržník vzpriamený

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Víceletá, 5 až 60 cm vysoká bylina. Lodyhy ve více trsech, vystoupavé nebo poléhavé, málo větvené, chlupaté. Přízemní listy 3četné, řapíkaté, rychle vadnoucí (nedožijí se často květu), lístky zubaté. Lodyžní listy krátce řapíkaté až přisedlé, dlanitě dělené, 5četné, lístky zubaté. Květy jednotlivé, dlouze stopkaté, 4četné, vyrůstají v úžlabí listů, žluté. Kvete v V až IX.

STANOVIŠTĚ:

Louky, vřesoviště, rašeliniště, pastviny, světlé lesy, travnaté okraje lesních cest, preferuje půdy alespoň občas vlhké, nevápnité, kyselé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR takřka na celém území a ve všech nadmořských výškách, celkově roste takřka v celé Evropě vyjma některých jižních a severních částí, dále v Malé Asii, na Kavkaze a v Zakavkazsku, na jižní Sibiři, v severozápadní Africe, zavlečena byla na východní pobřeží Kanady.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje až 22% katechinových tříslovin, dále triterpenické alkoholy, glykosidy, pryskyřice a další látky.
Sbírá se kořen (Radix tormentillae) a to buď v březnu až dubnu před vyrašením listů nebo na podzim v září až říjnu. Suší se za teplot do 40 °C, musí se uchovávat v dobře uzavřených nádobách, neboť nevhodným nebo i dlouhodobým skladováním přecházejí třísloviny v neúčinné tříslovinné červeně, tzv. flobafény.
Droga má silně svíravé účinky a užívá se zejména jako prostředek proti průjmům, žaludečním potížím, úplavici, střevnímu či žaludečnímu krvácení nebo při silné menstruaci. Působí také protizánětlivě a baktericidně. Zevně lze nátržníku použít ve formě obkladů na špatně se hojící vředy či omrzliny nebo při dně či revmatismu. Odvar se připravuje z 1 čajové lžičky drogy na 250 ml vody, vaří se 15 minut a pije se 3x denně, nebo lze připravit silnější odvar z 10 čajových lžiček na 250 ml, který se pije po doušcích. Odvaru lze použít také jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině, při angíně, při krvácení dásní nebo např. po extrakci zubu. Osvědčila se i aplikace práškované drogy na špičku nože nebo ve formě lihového extraktu (20 g drobně nakrájené drogy se asi týden luhuje ve 100 ml lihu, používá se pak několikrát denně po 10 kapkách do lžíce vody). K ošetření prasklin na kůži či rtech vzniklých zejména působením mrazivého větru se osvědčila mast připravená z 5 g drobně nakrájené drogy, která se asi 5 minut povařila ve sklenici másla a ještě za tepla se scedila přes gázu.
Upozornění: Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin může nátržník při předávkování vyvolávat u citlivých osob dávení.

DALŠÍ UŽITÍ:

Drogy se také užívá k vyčiňování kůže a k jejímu barvení na červeno. Připravuje se z ní také žaludeční kořalka.