Potentilla tabernaemontani - mochna jarní

Slovensky: Nátržník jarný

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Víceletá, nízká bylina rostoucí v polštářovitých menších trsech. Lodyhy vystoupavé nebo přímé, tenké, chlupaté, s 1 až 2 3 až 5četnými listy. Přízemní listy dlanitě 5 až 7četné, lístky na líci lysé až přitiskle krátce chlupaté, na rubu hlavně na okrajích a žilnatině chlupaté, bez hvězdovitých chlupů. Stonek chlupatý, poléhavý až vystoupavý, často červeně naběhlý. Květenství 1 až 8květé, volné. Květy v latě, květní plátky vykrojené, nepřekrývající se, 5četné, žluté. Kvete v III až IV.
Druh je velmi variabilní a rozpadá se do řady poddruhů. Intenzita ochlupení je tím menší, čím západněji či severněji rostlina roste a stejně tak na vlhčích a stinných stanovištích je odění řidší. Velmi podobná je mochna písečná (P. arenaria), která je na rubu lístků hustě, šedozeleně, hvězdovitě plstnatá.

STANOVIŠTĚ:

Suché travnaté louky, kamenité stráně, meze, okraje luk, lesů a cest, skály, zdi, písčiny, štěrkovité svahy, preferuje půdy kypré a vápnité, rostlina je teplomilná.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR zejména v pahorkatinách běžná, v nížinách a ve vyšších polohách řidčeji, v horských oblastech vzácně (max. okolo 900 m n.m., nejčastěji do 600 m n.m.). Celkově roste v západní Evropě (Velká Británie, jižní Skandinávie, Pobaltí), střední Evropa, vzácně v západní části střední Evropy (Rumunsko), poněkud odlišný taxon roste ve Španělsku, jižní Francii a severní Itálii.

Nemáte oprávnění psát komentáře.